Roman genç İdlip’te askerlik yaparken hayatını kaybetti: İntihar mı, cinayet mi?

40 gün sonra terhis olacak olan Caner Sarmaşık, İdlip'te askerlik yaptığı sırada şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Sarmaşık'ın Roman olduğu için komutanları tarafından aşağılandığı, gönüllü olarak gittiği İdlip'te de bir başkasının silahından çıkan mermi ile kalbinden vurulduğu biliniyor

Roman genç İdlip’te askerlik yaparken hayatını kaybetti: İntihar mı, cinayet mi?

Roman yurttaş Caner Sarmaşık, Suriye’nin İdlip vilayetinde askerlik yaptığı sırada 29 Nisan perşembe günü yaşamını yitirdi. TSK’den yapılan açıklamada ölümün intihar olduğu belirtildi.

Cumhuriyet gazetesinin haberine göre Caner Sarmaşık’ın ailesi, Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tangel ve Roman kökenli CHP’li vekil Özcan Purçu ise Caner Sarmaşık’ın ölümünün şüpheli bir ölüm olduğunu ve devlet yetkililerinin konunun üzerine gitmediğini söyledi.

“Bayrağa sarılmadan tabutla geldi”

CHP’li Purçu yaptığı açıklamada “Başka birinin silahıyla vefat ettiğini, şüpheli bir ölüm olduğunu öğrendik. Ailesi bir aydan beri de çocuğun üzerinde ciddi bir baskı olduğunu söyledi. Caner, İdlip’e gönüllü olarak gitmiş. Böyle bir beyanı olan, ‘arkadaşlarımla birlikte İdlip’te öleceğim’ diyen birinin intihar etmesi çok şüpheli bir durum. CHP olarak bu olayın peşindeyiz. Hukuki süreç için mücadele edeceğiz” dedi.

Ailenin oğullarının “şehit” olduğunu vurgulayıp onurunun iade edilmesini istediğini söyleyen Purçu, şöyle konuştu: “Bayrağa sarılmadan tabutla geldi, şehit bile sayılmadı. Şüpheli bir ölüm olduğunu düşünüyorum. Nöbet esnasında kendi silahı yerine başka bir silahtan çıkan kurşunla ölüyor. Çocuk solak, kalbinden kendini vuramaz. Psikolojisi yerinde olmasa neden başkasının silahıyla intihar etsin?”

Sakarya ve Antalya’da Romanlar sokağa çıkarak Caner Sarmaşık için eylem yaptı ve Sarmaşık’ın “şehit” sayılmasını istedi.

“Bu komutan benim üzerime çok geliyor”

Romanlar Derneği Başkanı Orhan Tangel ise Caner Sarmaşık’ın psikolojik bir sorunu olmadığını ve yetkililerin gerekli araştırmayı ve açıklamayı yapması gerektiğini belirtti. Tangel ayrıca ““Kırklareli’den Caner kardeşimiz Şırnak’ta askerlik görevini yapıyordu. Caner kardeşimiz gönüllü olarak sınır harekatına katılmak istiyor fakat oradaki bölük komutanı bu arkadaşımıza Roman olduğundan dolayı ‘şopar öyle yap, şopar böyle yap’ şeklinde hakaret ediyor. Caner kardeşimizin ‘Bana şopar demeyin’ ve ‘bu roman kelimesiyle önüme çıkmayın’ diyor fakat bölük komutanı da bu arkadaşımızın okuma yazması olmadığından dolayı bu arkadaşı rencide etmek için elinden geleni yapıyor. ‘Git evine bunu ezberle’ diyor. ‘Komutanım ben bunu nasıl ezberleyeyim benim okuma yazmam yok’ diyor. Komutanının üzerine gitmesi nedeniyle Caner kardeşimiz ailesini arayarak ‘Bu komutan benim üzerime çok geliyor ne yapacağımı bilemiyorum’ diyor. Ailesi de muhtara gidiyor ve muhtar da bölük komutanını arıyor. Komutan da ‘O bizim askerimiz aramızda bir sorun yok’ diyor”  dedi

Bakanlık’tan açıklama

Milli Savunma Bakanlığı ise Sarmaşık ile ilgili yaptığı açıklamada “Nöbette intihar etti” dedi:

Basında, 1’inci Komando Tugayı Komutanlığında görev yapan P.Er Caner Sarmaşık’ın ölümünün intihar değil, şüpheli bir ölüm olduğu yönünde haberler yer almaktadır.

İlk bilgiler kapsamında P.Er Caner Sarmaşık’ın 29 Nisan 2021 tarihinde nöbette iken intihar ettiği tespit edilmiştir. Her olayda olduğu gibi olayla ilgili Adli ve İdari tahkikat başlatılmıştır.

Tahkikat sonuçlanınca kamuoyu ile paylaşılacaktır. Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

Sendika.org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur