Peker’in anlattıklarını Suriye sahasında teyit edelim: HTŞ, MT Grup, Ebu Abdurrahman hakkında neler biliyoruz?

Sedat Peker, 8. videosunda Saray, "Berat'ın ekibi" diye andığı MT Grup ve Nusra Cephesi’nden (HTŞ) oluşan bir ilişki ağı tarifledi. Suriye sahasına bakınca Türkiyeli şirketlerle cihatçıların ortaklıklarını, cihatçıların bölgesinde TL'ye dönen ticareti, ancak Saray'ın onayıyla gerçekleşebilecek ekonomik operasyonları, Rusya'nın hedef aldığı petrol ticaretini görüyor ve Peker'in adını andığı kişi ve grupların izini sürebiliyoruz

Peker’in anlattıklarını Suriye sahasında teyit edelim: HTŞ, MT Grup, Ebu Abdurrahman hakkında neler biliyoruz?

Türkiye’den gelen ve HTŞ kontrolündeki Bab el-Hava Sınır Kapısı’ndan giriş yapan petrol tankerleri. (Kaynak: @BabAlhawaBC)

Kontrgerilla ilişkilerinden tasfiye edilen Sedat Peker, 8. videosunda Kuzey Suriye’deki yasadışı ticarete ilişkin ifşaatlarında Saray, MT Grup (“Berat’ın ekibi”) ve Nusra Cephesi’nden (şimdiki adıyla Heyet-i Tahrir’uş Şam/HTŞ) oluşan bir ilişki ağı tarifledi.

PEKER, SURİYE DOSYASINI AÇTI: SADAT BENİM KONVOYLARLA EL NUSRA’YA SİLAH GÖNDERDİ… MİLYARLARCA DOLARLIK TİCARET KÜLLİYE VE EL NUSRA KONTROLÜNDE

Sedat Peker’e göre Türkiye ile Suriye’de cihatçıların kontrolündeki topraklar arasındaki büyük ölçekli ticaret için önce Cumhurbaşkanlığı İdari İşler Başkanı Metin Kıratlı’ya, oradan MT Grup’a (Murat Sancak, Ramazan Öztürk) oradan da Nusra’nın iktisat sorumlusu Ebu Abdurrahman’a uzanan bir hiyerarşinin onayı gerekiyor.

“Ebu Abdurrahman” kimdir?

Peker’in “Nusra’nın iktisat sorumlusu Ebu Abdurrahman” dediği kişi, Ebu Abdurrahman el-Zerba.

Farklı kaynaklarda gerçek isminin “Mustafa Kadid” ya da “Muhammed Ömer Kadid” olduğu belirtilen Ebu Abdurrahman el-Zerba, İdlip’teki finansal kaynakları HTŞ adına yöneten kişi olarak biliniyor. Bu kişi ayrıca, HTŞ lideri Ebu Muhammed el-Culani’nin “kara kutusu” olarak nitelendiriliyor.

HTŞ’ye muhalif kaynaklarda yer alan haberlere göre, İdlip’in Türkiye-Suriye sınırındaki Darkuş beldesinden olan Ebu Abdurrahman, örgütün siyasi yapısı “Kurtuluş Hükümeti” tarafından işletilen Watad petrol şirketi ve örgütün finansal işlerini yürüten bankanın (Şam Bank) kuruluşuna öncülük etti.

Geçtiğimiz yıl haziran ayında “Kurtuluş Hükümeti”nin İdlip’te Türk Lirası (TL) kullanma kararı almasının ardından, Türkiye’den bölgeye gönderilen büyük miktarda TL, Şam Bank tarafından temin edilmişti.

“TÜRKİYE İLE HTŞ ARASINDA İDLİP’TE TL KULLANILMASINA YÖNELİK BİR MALİ ANLAŞMA MI YAPILDI?”

Kuzey Suriye’ye akaryakıt temin eden Türk şirket

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen Syria Files, 15 Aralık 2020 tarihli haberinde, HTŞ’nin petrol şirketi Watad’ın, Türk şirketler aracılığıyla Ukrayna’dan petrol türevleri ithal ederek akaryakıt işine başladığını belirtiyor. Haberde, “MT” adlı bir Türk şirketinden bahsediliyor.

Suriyeli muhaliflere yakınlığıyla bilinen haber sitesi Enab Baladi de Kuzey Suriye’ye akaryakıt tedarikini “MT” adlı Türk şirketin sağladığını belirtiyor ve “bu hassas sektörü kimlerin yönettiğini” detaylandırıyor.

Resmi internet sitesine göre “MT Grup”, sağlık ve teknoloji alanında faaliyet yürütüyor. Ancak Ticaret Sicil Gazetesi’ndeki verilere göre, söz konusu şirketin, çok geniş bir alanda faaliyet yürütebilecek şekilde kurulduğu görülüyor.

Yasadışı petrol trafiği Rusya’nın hedefinde

Son dönemde Rusya ve Suriye, Türkiye ve Kuzey Suriye arasındaki yasadışı petrol trafiğini hedef alan saldırılar düzenlemişti.

5 ve 14 Mart’ta Bab-Cerablus hattında akaryakıt tankerlerinin bulunduğu pazarlar, 21 Mart’ta ise HTŞ’nin petrol şirketi Watad’a ait olan ve Türkiye sınırına yakın bir noktada bulunan gaz santrali Rus güçleri tarafından vurulmuştu.

İDLİP’TE GERİLİM TIRMANIYOR: SURİYE ORDUSU VE RUS GÜÇLERİNDEN HATAY SINIRI YAKININDAKİ NOKTALARA BOMBARDIMAN

Sendika.Org (Vecih Cuzdan)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur