Marketleri dolaştık: Ped satışı yasak mı, değil mi?

"Tam kapanma" süresince alınan yasak kararlarında belirsizlik olması nedeniyle bazı marketlerde ped satışı yapılmadı. Kadınlardan #PedYasaklanamaz tepkisi yükseldi. İstanbul'un muhafazakar semtlerinde marketleri dolaşan Sendika.Org muhabiri, bu semtlerdeki pek çok markette ped ve prezervatif satışının sürdüğünü gözlemledi. Market çalışanları "Market Tedbirleri" genelgesinin kafa karışıklığına yol açtığını, satış sınırlamalarının bu kafa karışıklığından dolayı ya da keyfi olarak uygulandığını söylüyor

Marketleri dolaştık: Ped satışı yasak mı, değil mi?

İçişleri Bakanlığı’nın koronavirüs tedbiri adı altında alkol satışını yasaklamasına gösterilen tepkilerin ardından 81 ilin valiliğine gönderilen “Market Tedbirleri” başlıklı genelge ile parfümeri, makyaj malzemeleri, elektronik eşya, oyuncak, kırtasiye, giyim, aksesuar, ev tekstil, oto aksesuar, bahçe malzemeleri, hırdavat ve züccaciye ürünlerinin satışı yasaklandı. Yasak kararı dün (7 Mayıs) itibariyle uygulanmaya başlandı.

Bazı ürünlerin satışı ile ilgili belirsizliklerin olduğu genelgeye dönük tepkiler sürerken, kimi marketlerin ped reyonlarını kapatması sosyal medyada gündem oldu. #PedYasaklanamaz etiketiyle sosyal medyada çok sayıda kişi paylaşımlarda bulunarak ped reyonlarının bantla kapatılmasına “Regl olmak yasaklandı mı?” sorusuyla tepki gösterdi. Bazı marketlerde prezervatif reyonlarının da kapatıldığı görüntülendi.

Yasak olan ne?

Fotoğrafın Migros’ta çekildiğini söyleyen bir yurttaşın paylaşımı çok sayıda etkileşim aldı. Melis Alphan da aynı fotoğrafı paylaşarak “Seks mi yasak, yoksa korunmak mı? Tam anlayamadım” diyerek duruma tepki gösterdi.

Regl ürünlerinin zorunlu temel ihtiyaç olduğunu söyleyerek, yasaklanmasına tepki gösterenler bu ürünlerin ücretsiz olması gerektiğini söyledi.

Ped alamadığını belirten kadınların tweetleri çokça paylaşıldı.

Pedin keyfi olarak alınmadığını temel bir ihtiyaç olduğunu belirten kadınlar, ped satışı yapmayan marketlere sordu.

Marketleri dolaştık

Dün (7 Mayıs) sosyal medyada dolaşan bu paylaşımlar üzerine İstanbul’un Fatih ilçesindeki BİM, Şok, A101, Kuzey Market ve ÇUM marketlerini gezen Sendika.Org muhabiri pedlerin ve prezervatiflerin satışının devam ettiğini gözlemledi. Üstelik ped ve prezervatif satışına ilişkin herhangi bir sorunun olmadığı semtler Fatih’in Karagümrük gibi muhafazakâr diye bilinen semtleriydi.

Söz konusu marketlerde “Market Tedbirleri” genelgesiyle yasaklanan ürün gruplarının rafları ise boşaltılmıştı. Market çalışanları pedlerin ve prezervatiflerin hijyen ürünleri içerisinde olduğunu, dolayısıyla satışının devam ettiğini söyledi.

Sendika.Org’a konuşan bir A101 çalışanı ise genelgenin kafa karışıklığı yarattığını belirterek, “Pedler yasaklansa çocuk bezlerinin de yasaklanması lazım. Kafası karışmış yerler olduğunu ben de gördüm” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur