Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması: “Bir günde iki kadın daha katledildi, Sözleşme uygulansın, kadın cinayetleri son bulsun”

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması, bir günde katledilen iki kadın hakkında açıklama yaparak, "İstanbul Sözleşmesi uygulansın. Kadın cinayetleri son bulsun" dedi

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması: “Bir günde iki kadın daha katledildi, Sözleşme uygulansın, kadın cinayetleri son bulsun”

Körfez Bağımsız Kadın Dayanışması, bir günde katledilen iki kadın hakkında açıklama yaptı.

Açıklamada “Körfez’de bir günde iki kadın daha katledildi! Üstelik birisinde yine koruma kararı varken!” denilerek şunlar söylendi:

Kadın cinayetleri hiç hız kesmeden devam ediyor.

Sibel Zilkaya, tedbir kararı aldıktan 4 gün sonra eski eşi Sezgin Zilkaya tarafından vurularak öldürüldü. Sezgin Zilkaya, Sibel Zilkaya’yı öldürdükten sonra intihar etti.

Açıklamanın devamında Sibel Zilkaya’nın hikayesi anlatıldı. Sibel Zilkaya boşanmaları sonrasında Sezgin Zilkaya’nın ısrarlı tacizlerine ve tehditlerine maruz kaldı. Tacizlerden ve tehditlerden rahatsız olan Sibel Zilkaya 17 Mayıs’ta Akçay Polis Karakoluna suç duyurusunda bulunmuş ve 30 günlük tedbir kararı aldırmıştı.

Balıkesir’in Edremit ilçesi Akçay Mahallesi’nde yaşayan Sibel Zilkaya, anlaşmalı boşanmalarından sonra eski eşinin tacizine ve tehditlerine maruz kalmış, Sezgin Zilkaya, Sibel Zilkaya’nın sosyal medya hesaplarının şifrelerine erişerek yazışmalarını takip etmiş, Sibel’e tehdit ve taciz içeren mesajlar atmıştı. Küçük çocuklarının velayetini almak tehdidiyle Sibel Zilkaya’yı korkutan Sezgin Zilkaya sahte mahkeme kararı belgesi düzenleyip çocuğun velayetini üzerine aldığını ve çocuğu almaya geldiğini Sibel Zilkaya’ya söylemişti. Evrakın sahte olduğu anlaşılınca Sibel Zilkaya savcılığa ve karakola başvurmuştu ve dava açılmıştı. 21 Mayıs Cuma akşam saatlerinde Sibel Zilkaya, Sezgin Zilkaya tarafından öldürüldü.

“Üzgünüz, öfkeliyiz” denilerek devam edilen açıklamada şu soru soruldu:

Esra Gövem de Sibel gibi koruma kararı varken öldürülmüştü. Koruma kararlarının ne işe yaradığını gerçekten çok merak ediyoruz. Daha kaç kadın koruma altında katledilecek?

Açıklamada “Tehdit altındaki kadınlara koruma verilmeli ve kadınların can güvenliği sağlanmalıdır. Sibel’in katledilmesinde ihmali olanlar ortaya çıkartılmalı ve cezalandırılmalıdır” denildi.

Açıklamada aynı gün yaşanan bir başka kadın cinayetine daha dikkat çekildi. Balıkesir’in Ayvalık ilçesinde, 3 çocuk annesi Birgül Ç. evinde bıçaklanarak öldürülmüş olarak bulundu. Jandarma, cinayet şüphelisi olarak eşi Yıldıray Ç.’yi arıyor. Bu olaya ilişkin, “Detayları hakkında henüz bilgimiz yok. Birgül’ün katili bir an önce bulunsun” denildi.

Açıklamanın sonunda kadınların yaşamlarının güvencesi olan İstanbul Sözleşmesi’nden bir gece yarısı Cumhurbaşkanı kararı ile çıkıldığı hatırlatılarak, “Bu kararı tanımıyoruz. Bu karar geçersizdir, hukuksuzdur. İstanbul Sözleşmesi’nden asla vazgeçmiyoruz” denildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur