Kolombiya’da isyan sürüyor: Halka ateş açan bir sivil polisin öldürüldüğü Cali’ye asker sevkiyatı

Emekçi halkın üzerindeki vergi yükünün zenginler lehine artırılmasıyla başlayan isyan onlarca kişinin yaşamını yitirdiği polis saldırılarına rağmen bir aydır sürüyor. Geri adım sinyalleri veren hükümet bir yandan da ABD desteğini güvenceye alarak kentlere asker sevkiyatı yapıyor

Kolombiya’da isyan sürüyor: Halka ateş açan bir sivil polisin öldürüldüğü Cali’ye asker sevkiyatı

Kolombiya’da Ivan Duque hükümetinin halka yeni vergiler getiren düzenlemeleri ile tetiklenen kitle gösterileri polis şiddetine rağmen bir aydır sürüyor. ABD desteğini arkasına alan sağcı Duque hükümetinin gösterileri şiddetle bastırma politikası sonucu onlarca gösterici yaşamını yitirdi. Uluslararası insan hakları örgütü Human Rights Watch’un bildirdiğine göre ölü sayısı 63’e çıktı.

Cali eyaletindeki son olayda ise o sırada görevli olmayan sivil giyimli bir “savcılık araştırma memuru” halka ateş açarak iki kişinin ölümüne yol açtı. Durumu gören göstericiler de sivil polisi orada döverek öldürdü. Cali’de yalnızca o gün dört kişi öldürüldü.

Sokakların hükümetin kontrolünden çıkması ve artık zapt edilemez duruma gelmesiyle ABD silahlarıyla donatılmış Kolombiya ordusu Cali eyaletinde polislere yardım etmek üzere yola çıktı.

El Cezire’nin verdiği haberde 7 bin askeri personelin kapatılan yolları açmak ve ayaklanmayı bastırmak üzere Cali’ye gönderildiği ve bu askerlerin içinde deniz piyadelerinin de olduğu yer alıyor.

Başkan yardımcısından ABD ziyareti

Kolombiya’da sağcı hükümetin zenginler lehine işçi sınıfına daha fazla vergi yükleme tasarısı yeni bir halk isyanını tetikledi. Kısa sürede Kolombiya’nın tüm kentlerine yayılan protestolar hükümetin meşruiyetini sorgulatır hale geldi.

Bu gerilimin ortasında geçen hafta ABD’ye giden Kolombiya Başkan Yardımcısı Marta Lucia Ramirez, Joe Biden’ın yardımcısı ve Devlet Bakanı Anthony Blinken ile görüştükten hemen sonra Kolombiya’da halkın üzerine asker gönderme kararı alındı.

Hükümetle göstericiler arasındaki görüşmelerde çoğu konuda anlaşıldığı bildirilse de hükümetin direnişçilerden yolları açmaları isteği halk tarafından reddedildiğinden söz konusu anlaşmanın yürürlüğe konulamadığı bildiriliyor. Anlaşmanın içeriği de netleşmiş değil.

“Halka huzur yoksa, hükümete de olmayacak”

Ağır saldırılara rağmen halkın direnişe desteği hala çok yüksek. Ekonomik güçlüklerin ortasında zenginleri daha da zengin edecek yeni vergilerin kendilerine yüklenmeye çalışmasını doğru bulmayan halk direniş sırasındaki zorlukları göğüsleyecek gibi görünüyor.

Kolombiya’nın başkenti Bogota’da 28 Mayıs Cuma günü müzik eşliğinde danslar ederek festival havasında protestolarını sürdüren halk direnişe devam kararı aldı.

Uluslararası ajanslara konuşan gençler, ²Hükümet bizi dinleyinceye kadar sokaklarda kalmak zorundayız² diyor. Daha iyi eğitim, sağlık sistemi ve benzer taleplerle sokakta olduğunu söyleyen gençler ²Eğer halka huzur yoksa, hükümete de huzur olmayacak² diyor.

Esnaf içinde ise protestoların uzamasının kendilerine zor günler yaşatabileceği kaygısı var. Geçen perşembe günü, Cali saldırısından önce, hükümet güçleri 5 ayrı yerde halka saldırmış, direnişi kırmaya çalışmıştı.

Polis ve hükümet saldırılarına karşı halk örgütlenerek hastaları ve yaralıları taşıyacak ambulans ve sağlık sistem ağları kurmaya başlıyor.

Pek çok sağlık çalışanı polis tarafından vurulmayı göze alarak göstericilerin ve direnişçilerin yardımına koşarak sokak eylemlerinde gönüllü olarak yer alıyor.

Televizyon kanallarına konuşan bir baş hemşire, ²Durumu gördüm ve bir şey yapmayarak, elleri kolları bağlı oturmaktansa gelip yardım etmeye karar verdim, ilk yardım çantamı alıp sokağa inip yardım etmeye başladım² diyor.

Sokakta göreve gelen bir başka sağlık emekçisi, ²Polisin öldürmeye çalıştığı insanları kurtarmamız gerekli. Bunu yapıyoruz, insan hayatını kurtarıyoruz² diyor.

Sendika.Org (M.B.)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur