İTÜ özel güvenliğinin darp edip kimliğini aldığı mezuna “Görevi yaptırmamak için direnmek” gerekçesiyle dava açıldı

İstanbul Teknik Üniversitesi'nde geçen yıl ocak ayında yapılan kantin boykotu sırasında üniversiteye girmek isteyen bir mezun, özel güvenlik tarafından darp edilerek bir süre alıkonulmuştu. Üniversite kimliğine de el konulan mezun hakkında "Görevi yaptırmamak için direnmek" gerekçesiyle dava açıldı

İTÜ özel güvenliğinin darp edip kimliğini aldığı mezuna “Görevi yaptırmamak için direnmek” gerekçesiyle dava açıldı

İstanbul Teknik Üniversitesi’nde geçen yıl ocak ayında yapılan kantin boykotu sırasında üniversiteye girmek isteyen bir mezun, özel güvenlik tarafından darp edilerek bir süre alıkonulmuştu. Üniversite kimliğine de el konulan mezun hakkında “Görevi yaptırmamak için direnmek” gerekçesiyle dava açıldı.

İTÜ Öğrenci Dayanışması’ndan konuyla ilgili şu açıklama geldi:

Bugün, 3 Ocak 2020 tarihinde bir arkadaşımızın İTÜ güvenliği tarafından mezun kartına el konulup darp edilmesine rağmen “Hakkında “Görevi yaptırmamak için direnmek” suçundan dava açıldığını öğrendik. İTÜ yönetimi ve güvenliğine sesleniyoruz. Sizin göreviniz bize kampüsleri yasaklamak, kimliklerimize el koymak değildir. Kampüsler bizim, okul bizimdir. Unuttuk sanmayın gaspettiğiniz o kartı da alacağız!

Ne olmuştu?

İTÜ özel güvenliği 26 Aralık 2019 tarihinde kantinde devam eden boykota saldırmış çay kazanını devirmişti. Bir üniversiteli özel güvenlik saldırısında darp edilmeye çalışılmıştı. İTÜ Rektörlüğü ise bu konuya ilişkin hiçbir açıklama yapmamış, öğrenciye saldıran güvenliğe dair resmi bir bilgi vermemişti. Takip eden günlerde süren boykot sırasında, 3 Ocak 2020 tarihinde üniversite mezununun kimliği elinden alınmış ve özel güvenliklerce darp edilmişti.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur