İsrail’in Filistin saldırısı 10. gününde: 244 ölüm, 6324 yaralanma

İsrail'in Filistin'e yönelik saldırıları 10. gününde devam ediyor. Bu 10 günde, 220'si Gazze'den olmak üzere toplamda 244 Filistinli yaşamını yitirdi, 6324 kişi yaralandı

İsrail’in Filistin saldırısı 10. gününde: 244 ölüm, 6324 yaralanma

İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları 10. gününde de devam ediyor. 10 Mayıs’ta şiddetlenen çatışmada İsrail, Gazze’ye yönelik hava saldırılarını sürdürüyor. Bu süreçte üç kere toplanan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, çatışmaların durdurulması gerektiğine dair açıklama yapmaktan öte bir şey yapmazken pek çok ülkeden gelen resmi açıklamalar İsrail’in saldırganlığından ziyade Filistin direnişçilerinin roketli saldırılarının durdurulmasını odağa aldı.

El Cezire’nin haberine göre 10 Mayıs’tan bugüne Gazze, Batı Şeria ve Doğu Kudüs’te toplamda 244 Filistinli öldürüldü, 6324 kişi de yaralandı. Bu süreçte Filistin direnişçilerinin attığı roketler sonucu ise 12 İsrailli hayatını kaybederken 796 kişi yaralandı.

İsrail savaş suçu işlemeye devam ediyor

Dün kentteki tek COVID aşı ve test kliniğini vuran İsrail, hastaneleri vurmaya ve sağlık personellerinin yaralılara yardım etmesini engellemeye devam ediyor. Filistin Kızılay’ı, ambulanslarının yaralı bir Filistinliye yardım ederken vurulduğunu belirterek tıbbi görevlere saygı gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Quds News’in haberine göre Gazze’deki bir hastane İsrail’in bugünkü saldırılarından etkilendi.

El Cezire’nin haberine göre geçtiğimiz hafta Gazze’de 50 okul hasar görürken 41 bin çocuk etkilendi.

Middle East Monitor’un haberine göre Arapların sokaklarda saldırıya uğradığı Ramat Gan’da ve Arap öğrencilerin İsrailliler ve polis tarafından saldırıya uğradığı Ben Gurion Üniversitesi’ndeki olaylara atıfta bulunarak, birçok Yahudi çetesinin saldırısına uğradığına dair raporların ortaya çıktığı belirtildi. İsrail üniversitelerindeki Arap öğrencilerin can güvenliklerinin korunmasına dair çağrıda bulunuldu.

ABD’den İsrail’e askeri ve diplomatik destek

Al Monitor’un haberine göre ABD her yıl İsrail’e 3.8 milyar dolar sağlıyor ve bunun büyük bir bölüm askeri şirketlere gidiyor. Obama’nın son döneminde 10 yıl boyunca toplamda 38 milyar dolarlık askeri yardım paketi tarihteki en büyük askeri yardım paketi oldu.

Askeri yardımların yanı sıra diplomatik alanda da ABD, İsrail’i açıktan desteklemeye devam ediyor. BMGK’nın ikinci toplantısında İsrail’in saldırganlığına yönelik yapılacak olan ortak açıklamayı engelleyen ABD, İsrail karşısında tutum olan ülkelere de tutum alıyor.

Erdoğan’ın “Katil İsrail” açıklamasına ABD’den kınama

Son olarak Tayyip Erdoğan’ın İsrail için “Katil devlet” ifadesini kullanmasının ardından ABD Dış İşleri Bakanlığı, bu açıklamayı Yahudi düşmanı bir ifade olduğunu belirterek kınadı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur