İsrail saldırıları şiddetlenerek sürüyor: Gazze’de en az 115 Filistinli öldü

Filistin direnişçilerinin İsrail saldırganlığına füzelerle cevap vermesi ve Demir Kubbe’yi delmesinin ardından İsrail’in Gazze’ye yönelik hava saldırıları şiddetlendi. Son verilere göre Gazze’de en az 115 kişi yaşamını yitirdi

İsrail saldırıları şiddetlenerek sürüyor: Gazze’de en az 115 Filistinli öldü

İsrail’in pazartesi günü başlayan Gazze saldırıları perşembe günü de şiddetlenerek devam etti. 2014’ten bu yana en şiddetli saldırı dalgasının yaşandığı söylenirken Gazze’deki Sağlık Bakanlığı saldırılardan yaşamını yitiren Filistinlilerin 27’si çocuk olmak üzere 115’e çıktığını, yaralı sayısının ise 600’e yükseldiğini bildirdi.

Filistinli direnişçilerin karşı saldırıları da devam ediyor. Pazartesi gününden bugüne roketli saldırılarda 7 İsrailli yaşamını yitirdi.

Electronic Intifada’nın aktardığına göre İsrail’in hava saldırıları sonrasında Gazze’nin çeşitli yerlerinde yangınlar çıkarken halk Birleşmiş Milletler’in okullarına sığındı. Ayrıca yerleşim yerlerine atılan füzeler sonucunda da Gazze’de çok sayıda yerleşim yeri yıkıldı.

Sokaklarda ırkçı, faşist saldırılar devam ediyor

Savaş devam ederken İsrailli Arapların ve Yahudilerin bir arada yaşadığı şehirlerde aşırı milliyetçi gruplar, Araplara saldırmaya devam ediyor. İsrail polisi de saldırılarda faşist gruplara eşlik etti. İsrail devletine ait haber kanalı KAN’ın bildirdiğine göre, Tel Aviv yakınlarındaki Bat Yam’da düzinelerce İsrailli, Araplara saldırdı ve bir kişi ciddi şekilde yaralandı. Saldırılar OHAL ilan edilen Lod şehrinde de devam ediyor.

SouthFront’un aktardığına göre Bat Yam’ın yanı sıra kuzeydeki Tiberias ve Acre kentlerindeki faşist gruplar sokaklarda terör estirdi. “Araplara ölüm!” sloganları atan ve Araplara ait işletmeleri tahrip eden erkek güruhunun görüntüleri de sosyal medyada dolaşmakta.

Hareetz’in haberine göre İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu’nun, ordunun konuşlandırılmasını düşündüğü ve olağanüstü hal ilan edilen şehirlerde herhangi bir suçlama veya yargılama olmaksızın idari gözaltına alınmasına izin vermeyi düşündüğü bildirildi.

İsrail kimyasal silah kullanıyor

Filistinli insan hakları örgütü olan Al Mezan, Çarşamba sabahı İsrail savaş uçaklarının hedef aldığı 14 direniş savaşçısının, zehirli gazların olası kullanımına işaret eden belirgin semptomlarla boğulma sonucu öldüğünü söyledi.

İsrail, medya ofislerini de vuruyor

Gazetecileri Koruma Komitesi’nin (CPJ) bildirdiğine göre onun üzerinde medya kuruluşuna ev sahipliği yapan El Cevhara ve El Şoruk da İsrail’in hava saldırıları sonucu yıkıldı. Electronic Intifada’nın aktardığına göre kuleler Electronik Intifada’nın ve çok sayıda yayın kurumunun fotoğraflarını kullandığı APA Images adlı fotoğraf ajansına da ev sahipliği yapıyordu.

CPJ, bu süreçte 8 gazetecinin de yaralandığını belirtiyor.

Ayrıca El Cezire’den Omar Zahzah, dünkü yazısında dijital alanda da Filistinlilere yönelik bir ayrımcılık yapıldığını belirtiyor. “Yine de teknoloji şirketleri şu anda aktif bir şekilde Filistinlilerin seslerini platformlarından dışlamak için çalışıyorlar, böylece planlı şekilde Filistinlileri sosyal medyadan silme ve susturulması durumunu yaygınlaştırıyorlar.” diyen Zahzah Zoom ve diğer sosyal medya şirketlerinin Leyla Halid’in katılmayı planladığı etkinlikleri engelleme kararı aldığını belirtti.

Fransa’da Filistin’e destek eylemlerine yasak

Electronic Intifada’nın haberine göre Paris polisi, İsrail’in yoğunlaşan saldırısı altındaki Filistinlilerle dayanışma amaçlı bir mitingi yasakladıktan sonra bir Filistin savunma örgütünün başkanını tutukladı.

 

 

BMGK yine toplanıyor

Son BMGK toplantısında ABD’nin engellemesiyle İsrail’in saldırganlığının durdurulmasına karşı ortak bir bildiri çıkmamışken BMGK’nın bir kere daha toplanacağı haberi geldi. Middle East Monitor’un aktarımına göre ABD perşembe günü yaptığı açıklamada, BM Güvenlik Konseyi’nin İsrail ve Gazze sınırındaki durumu görüşmek üzere bu hafta sonu toplanacağını bildirdi. ABD’nin BM elçisi Linda Thomas-Greenfield Pazar toplantısını duyururken, Biden yönetiminin “gerilimi azaltmaya çalışmak için en yüksek seviyelerde aktif olarak diplomasi yapmaya devam edeceğini” söyledi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur