İşgalci İsrail saldırılara devam ediyor: Onlarca Filistinli katledildi, yüzlercesi yaralandı

İsrail, işgal altındaki Doğu Kudüs'ün Şeyh Cerrah Mahallesi'ne yönelik saldırılarını artırdı. Bölgede birkaç gündür yerleşimcilere karşı düzenlenen gösterilere işgal askerleri müdahale etti ve Filistinlileri gözaltına aldı. Gazze Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, işgal güçlerinin Gazze’ye yönelik hava saldırısında 9’u çocuk 20 Filistinli hayatını kaybetti, en az 65 Filistinli yaralandı

İşgalci İsrail saldırılara devam ediyor: Onlarca Filistinli katledildi, yüzlercesi yaralandı

İsrail, işgal altındaki Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah Mahallesi’ne yönelik saldırılarını artırdı. Bölgede birkaç gündür yerleşimcilere karşı düzenlenen gösterilere işgal askerleri müdahale etti ve Filistinlileri gözaltına aldı. Şeyh Cerrah mahallesinde Filistinlilerin evlerine saldırı düzenleyen işgalci İsrail kuvvetleri çok sayıda Filistinliyi tutukladı. Şeyh Cerrah’ta yaşayan Filistinli aileler zorla yerlerinden edildi ve evlerine işgalci yerleşimciler yerleştirildi.

Filistin İçin İsrail’e Boykot Girişimi’nin aktarımına göre, işgal altındaki Batı Şeria’nın Nablus kenti yakınlarındaki Burin köyünde Filistinlilere ait tarlalar İsrailli yerleşimciler tarafından yakıldı. Yerel kaynakların bildirdiğine göre işgal askerleri saldırganlara değil, tarlalarını korumaya çalışan Filistinlilere engel oldu.

Saldırılar Şeyh Cerrah’ta yoğunlaştı

İşgal rejimi İsrail günlerdir yüzlerce Filistinliyi yerinden etmeye çalışırken Şeyh Cerrah mahallesinde evlere baskın düzenleyerek Filistinlilere saldırdı ve tutuklamalar gerçekleştirdi. 5 Mayıs gecesi Hayfa şehrindeki öğrenciler, İsrail’in Şeyh Cerrah mahallesinde yaşayan Filistinlileri evlerinden çıkartma planına karşı eylem düzenledi.

İsrail tıbbi müdahale ekiplerini engelliyor

İşgal güçleri 6 Mayıs’ta Nablus’ta, 16 yaşındaki Filistinli Said Yusuf Muhammed Odeh’i köyünün girişine doğru yürürken sırtından vurarak katletti. İşgal güçleri, olay yerine gelen ambulansın Said’e tıbbi müdahalede bulunmasını da 15 dakika boyunca engelledi.

Doğu Kudüs’teki saldırılarına günlerdir devam eden işgal güçleri, 6 Mayıs’ta Mescid-i Aksa’da Filistinlilere ses bombaları ve plastik mermilerle saldırdı. Saldırıda en az 53 Filistinli yaralanırken, işgal güçleri yaralıların tedavi gördüğü hastaneye de baskın düzenledi.

Mescid-i Aksa saldırılarında yüzlerce Filistinli yaralandı

Filistin Kızılayı’nın 8 Mayıs’taki verilerine göre işgal askerlerinin dünkü saldırısında 178 Filistinli yaralandı, 88’i hastanelere nakledildi. 3 Filistinli işgal askerlerinin saldırısı sonucu gözünü kaybetti. Filistin Kızılayına göre, işgal polisinin saatlerdir süren Mescid-i Aksa saldırılarında çoğunluğu başından, yüzünden ve gözünden olmak üzere en az 160 Filistinli yaralandı.

Kudüs’te geniş çaplı tutuklama

Yerel kaynakların bildirdiğine göre işgal güçleri 8 Mayıs sabahı Kudüs’te geniş çaplı tutuklama başlattı. En az 15 Filistinli genç gözaltına alındı.

Şeyh Cerrah mahallesi sakinleri nöbete başladı

Şeyh Cerrah mahallesi sakinlerinin nöbete başladığı öğrenildi. Filistinliler günlerdir süren saldırılara evlerinin önünden şarkı ve marşlarla direnerek cevap veriyor.

Şeyh Cerrah’ta İsrail ablukası sürüyor

Bu sabah (10 Mayıs) Hayfa kentinde Şeyh Cerrah’la dayanışma için yapılan eylemde çok sayıda gösterici gözaltına alındı. Filistin Kızılayı, işgal güçlerinin Mescid-i Aksa ve Eski Şehir’deki saldırılarında en az 180 Filistinlinin yaralandığını açıkladı. Yerel kaynaklar işgal güçlerinin gazetecilere ve sağlıkçılara saldırmaya devam ettiğini bildirdi.

Filistin Kızılayının aktardığına göre, işgal güçlerinin Mescid-i Aksa ve Eski Şehirdeki devam eden saldırılarında en az 278 Filistinli yaralanırken, İsrailli Knesset üyesi Itamar Ben-Gvir ve beraberindeki radikal yerleşimciler, işgal polisi korumasında Filistinlileri sürmek istedikleri Şeyh Cerrah mahallesine baskın düzenledi.

Gazze Sağlık Bakanlığının açıklamasına göre, işgal güçlerinin Gazze’ye yönelik hava saldırısında 9’u çocuk 20 Filistinli hayatını kaybetti, en az 65 Filistinli yaralandı.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur