İkizdere’de olanları halktan saklıyorlar: Gazetecilerle halkın bir araya gelmesi engelleniyor

Daha önce köylülerin nöbet tuttuğu çadırları gece yarısı gizlice söküp götüren jandarma şimdi de direnişçi köylülerin beklediği alana gazetecilerin girmesini engelliyor

İkizdere’de olanları halktan saklıyorlar: Gazetecilerle halkın bir araya gelmesi engelleniyor

Rize’nin İkizdere ilçesi İşkencedere Vadisi’nde Cengiz İnşaat’ın taş ocağı projesine karşı bölge halkının direnişi haftalardır sürüyor. Doğasını ve yaşam alanını savunmak isteyen köylünün önüne her türlü engel konulurken 17 Mayıs’ta Rize Valiliği’nin aldığı kararla ilçede eylem ve etkinlikler on beş gün süreyle yasaklanmıştı. Yasaklarla birlikte jandarmanın da bölgede baskısı arttı.

Daha önce köylülerin nöbet tuttuğu çadırları gece yarısı gizlice söküp götüren jandarma bugün de (18 Mayıs) direnişçilerin beklediği alana gazetecilerin girmesinin yasak olduğunu söyleyerek halk ve gazeteciler arasına girdi.

Halkın haber alma hakkına engel

Çadırsız olarak nöbetlerini sürdüren köy halkının yanına gazetecilerin gitmesini engelleyen jandarma ekipleri, bunun nedenini soran gazetecilere, valilik kararıyla izin almalarının gerekli olduğunu söylüyor.

Rize Valiliği’nin ilçede her türlü eylem ve etkinliği yasaklama kararıyla birlikte, yalnızlaştırılmak istenen köy halkının direniş alanına gazetecileri almayan jandarma, böylece Türkiye’nin İkizdere’de olanlardan haberdar olmasını engelliyor.

Sesleri duyulsun istemedikleri köylüler ise direniş alanlarını terk etmeyerek yaşam alanlarını savunmaya devam ediyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur