Ergin Çevik: “1 Mayıs 2021 ve sokaktan yükselen ses”

Sendika.Org Yazar Sohbetleri’nin bu programdaki konuğu “1 Mayıs 2021 ve sokaktan yükselen ses” başlıklı yazısı ile Ergin Çevik oldu. Pandemi sürecinin yıkıcı bir potansiyeli beraberinde getirdiğini söyleyen Çevik, 1 Mayıs 2021’in devrimci hareket için önemli bir tartışma alanı açtığını belirtti

Ergin Çevik: “1 Mayıs 2021 ve sokaktan yükselen ses”

Ergin Çevik pandemi süreci ile birlikte meydana gelen koşullarla ilgili olarak, “Pandeminin yıkıcı koşulları arasında 1 Mayıs’ı geride bıraktık. Buradaki yıkıcılık şöyle bir şey; insanların ekonomik açıdan yıkıma uğradığı, birçok insanın intihar ettiği, birçok işçinin kod-29 gibi uydurma bahanelerle işten atıldığı bir süreçte toplum olarak aslında yaşama savaşı veriyoruz.” dedi. Bu dönemde 1 Mayıs için mücadelesinin gerekliliğine değinen Çevik bu seneki 1 Mayıs’ın pandemi öncesinden farkını ise bütün bu yıkıcılığın içerisinden gelişen bir süreçte örgütlenmesi olarak ifade etti.

1 Mayıs’a ilişkin Okmeydanı deneyiminden de bahseden Çevik “Mahallelerde neler yapabiliriz tartışması yapmaya başladık. Ama bugünün mahalleleri iki sene öncesinin mahallelerine oranla büyük nitelik değişimler yaşadı… Biz mahallede 1 Mayıs’ı yaparken sadece kimlik olarak düşünmedik. Mahallede işçi sınıfının sözünü edeceğimiz, aynı zamanda bu süreci örgütleyebileceğimiz bir çalışmayla 1 Mayıs yapalım dedik” şeklinde konuştu.

Son olarak emek örgütlerinin 1 Mayıs tavrına değinen Ergin Çevik, bu örgütlerin temsil ettikleri kitleleri örgütleyecek ve yeni gelişen dinamikleri mücadeleye sevk edebilecek politik iradenin artık olmadığının belirtti.

1 Mayıs 2021 ve sokaktan yükselen ses

Söyleşi: Ahmet Buğra Kalender

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur