Dursun Ali Koyuncu: “Bu mücadele, Cengiz oradan gidene kadar sürecek!”

İkizdere direnişi Cengiz İnşaat bölgeden gidene kadar devam edecek diyen Koyuncu, tüm Karadeniz halklarıyla birlikte direnişi sürdüreceklerini ve yöre insanıyla dayanışmanın büyütüleceğini ifade etti

Dursun Ali Koyuncu: “Bu mücadele, Cengiz oradan gidene kadar sürecek!”

Doğu Karadeniz’in önemli vadilerinden biri olan Rize’nin İkizdere İlçesi İşkencedere mevkiinde yapılması planlanan taş ocağı projesini ve yöre insanının direnişini Halkevleri Doğu Karadeniz Bölge Temsilcisi Dursun Ali Koyuncu ile konuştuk. Koyuncu “Henüz Türkiye kamuoyuna düşmeden önce nöbetler orada devam ediyordu. Yöre insanı İşkencedere Vadisi’nin diğer vadiler gibi olmasını istemiyor. Diğer vadilerde yaşananları gördüler, biliyorlar. Bölgeyi koruma altına almak düşüncesiyle yaklaşık 2-3 aydır nöbetler başladı” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun “Rizeliler başımızın üstünde ama buraya dışarıdan gelip, kaşımaya çalışanlara karşı tavrımız böyle olmayacaktır” sözüne karşılık Koyuncu “Yöre insanıyla istişareye gelmedi, tam tersine yöreye manipülasyon için geldi. Bakan’ın oraya gelmesindeki amaç ‘halk tepki gösteriyor, biz halkımızı dinleyelim’ diye gelmiyor. Çünkü bakanların hepsi tüccar, hepsi müteahhit” şeklinde konuştu.

İkizdere direnişi Cengiz İnşaat bölgeden gidene kadar devam edecek diyen Koyuncu, tüm Karadeniz halklarıyla birlikte direnişi sürdüreceklerini ve yöre insanıyla dayanışmanın büyütüleceğini ifade etti.

Söyleşi: Ahmet Buğra Kalender

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur