Dersim’de orman yangınına seyirci mi kalınıyor?

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Amutka, Koçeri ve Dereköy mevkiinde askeri operasyon sonucu çıkan orman yangını 5'inci gününde devam ederken bölge halkı yangına müdahale edilmediğini söylüyor. Valilik ise yangın olmadığını savunuyor

Dersim’de orman yangınına seyirci mi kalınıyor?

Dersim’in Hozat ilçesine bağlı Amutka mevkiinde 9 Mayıs’ta başlatılan askeri operasyonun ardından bölgede ormanlık alanda çıkan yangın 5’inci gününde devam ediyor. Yangının söndürülmesi için herhangi bir müdahale yapılmazken birçok çevre örgütü ve doğa savunucusu Twitter üzerinden #DersimYanıyorSesVer etiketiyle yangının söndürülmesi için seslerini duyurmaya çalıştı.

Müdürlüğe göre yangın “asılsız” iddia

Tepkiler üzerine, Orman Genel Müdürlüğü de Twitter üzerinden bir paylaşım yaparak, “Tunceli’de orman yangını haberleri asılsızdır. Sosyal medya üzerinden yapılan paylaşımlar terörle mücadeleyi gölgeleme/yavaşlatma amacı taşımaktadır. Halkımızı terör gruplarının algı çalışmalarına karşı dikkatli olmaya davet ediyoruz” dedi.

Valiliğe göre de görüntüler farklı ülkelerden

Tunceli Valiliği’nden yapılan açıklamada ise “Dün akşam saatlerinden itibaren bir kısım Twitter ve sosyal medya hesaplarından kamuoyunu yanıltmak amacıyla “#DersimYanıyorSesVer” hashtag’ı altında paylaşımlar yapılmaktadır.

Yapılan paylaşımlar dikkatle incelendiğinde paylaşımlardaki görüntülerin büyük kısmının farklı ülkelerde geçmişte meydana gelmiş yangınlara ait olduğu, içlerinden sadece bir kaçının ilimize ait eski, küçük örtü yangınlarına ait olduğunun kolaylıkla anlaşılacaktır.

Hali hazırda ilimizde süren bir orman yangını bulunmamaktadır” denilerek yangın haberleri yalanlandı.

Çevre örgütleri ve doğa savunucularının paylaşımlarında ise bölgeden görüntüler aktarılarak yangının sürdüğü kaydediliyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur