Brezilya, Bolsonaro’nun pandemi yönetimine karşı ayakta: “Defol Bolsonaro!”

Brezilyalılar 29 Mayıs gününden beri Bolsonaro’nun pandemi yönetimi politikalarına ve aşı yetersizliğine karşı ayakta. Talepler arasında sağlık politikalarının iyileştirilmesi ve parasız eğitim olsa da birleştirici slogan “Defol Bolsonaro oldu

Brezilya, Bolsonaro’nun pandemi yönetimine karşı ayakta: “Defol Bolsonaro!”

29 Mayıs günü Brezilyalılar, Bolsonaro’nun pandemi yönetim politikalarına karşı sokaklara döküldü. TeleSur’un haberine göre pandemide 459 binden fazla insanın ölmesinin ve aşıların yetersizliği eylemlerin ana sebebi.

Aşıya daha rahat erişim, daha iyi halk sağlığı politikaları, parasız eğitim gibi talepler de eylemlerde yer bulsa da insanları birleştiren ana slogan “Defol Bolsonaro” oldu. Süren eylemlerin şu ana kadarki Bolsonaro karşıtı eylemlerin en kitleseli olduğu söyleniyor.

Eylemlere 200’ün üzerinde şehirden on binlerce kişi katıldı.

Poder Data’nın Cuma günü açıkladığı son ankete göre, Brezilya Devlet Başkanı Jair Bolsonaro’nun derhal görevden alınmasına yönelik destek, yeni bir kamuoyu yoklamasına göre %57’ye yükseldi.

Salgına karşı önlem alınmıyor

Diğer ülkelerin ve Dünya Sağlık Örgütü’nün çağrılarına rağmen Bolsonaro, salgına karşı önlem almamakta direniyor. Yine TeleSur’un haberine göre Bolsonaro, yerel hükümetler tarafından uygulanan epidemiyolojik önlemlere karşı Yüksek Mahkeme’ye yeni bir temyiz başvurusunda bulundu. Bolsonaro, bu önlemleri “abartı” bulduğunu ifade ederek “anayasaya aykırı” ilan etmeye çalışıyor.

Ancak Brezilya COVID-19 vaka sayısı ve COVID-19 kaynaklı ölüm sayısı açısından dünya sıralamasında en üstteki ülkelerden biri.

Kaynak: Worldometer

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur