BMGK’nin İsrail saldırganlığını durdurmaya yönelik açıklaması ABD tarafından engellendi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nin İsrail'in saldırılarını durdurması yönündeki ortak açıklaması ABD tarafından engellendi. BMGK'nin üç gün içerisindeki ikinci acil toplantısı da sonuçsuz kalmış oldu

BMGK’nin İsrail saldırganlığını durdurmaya yönelik açıklaması ABD tarafından engellendi

İsrail’in saldırılarına Filistinli direnişçilerden gelen karşılıklarla artan çatışmada Gazze Sağlık Bakanlığı, son saldırının başlamasından bu yana toplam ölü sayısının 16’sı çocuk olmak üzere 56 olduğunu söyledi. En az 365 kişi yaralandı.

Çatışmaların sürdüğü 12 Mayıs Çarşamba günü Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin (BMGK) Filistin gündemli acil toplantısı gerçekleşti. Toplantı sonrasında ortak bir açıklama beklentisi uzun süre karşılıksız kaldı.

Toplantı sonrası kimliklerini gizleyen iki diplomat, The Times of Israel’e konuştu. Diplomatlar, BMGK’nin ortak bir bildiri yayımlaması için 15 üyenin fikir birliğine ihtiyaç olduğunu ve ABD temsilcisinin desteklemeyi reddeden tek temsilcilik olduğunu belirttiler.

The Times of Israel’e konuşan diplomatın aktardığına göre Norveç sürmekte olan şiddete ilişkin ortak bir bildiri taslağını sundu ve tüm üyelerinden bunu desteklemelerini istedi. Taslak açıklamada İsrail’i Doğu Kudüs’ün Şeyh Cerrah semtindeki Filistinli ailelerin yaklaşmakta olan tahliyelerini önlemeye çağırdı ve toplantıya katılan diplomatlar, “kısıtlama” ve “kutsal yerlerdeki tarihi statükoya” saygı çağrısında bulundu. Diplomatın aktardığına göre ABD, yapılacak açıklamayı “gerginliği azaltmaya yaramayacağı” gerekçesiyle reddetti.

Netenyahu’dan “İsrail’in kendini savunma hakkı” yönündeki desteğe teşekkür

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken Çarşamba günü İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu ile yaptığı telefon görüşmesinde İsrail ile Filistinliler arasındaki şiddete son verilmesi çağrısını yinelediği belirtilmişti. The Times of Israel’in haberine göre Netanyahu, ABD’nin İsrail’in vatandaşlarını savunma hakkına verdiği destek için Blinken’e teşekkür etti.

Böylece BMGK’nin üç gün içerisindeki ikinci acil toplantısı da sonuçsuz kalmış oldu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur