“Bahar Gelmiş Olmalı”: Barış Yıldırım’ın dört şarkılık albümü yayımlandı

10 yılı aşkın süredir, online platformlardaki besteleri ve yorumlarıyla dikkat çeken, daha önce yaptığı 3 single çalışmasıyla beğeni toplayan Barış Yıldırım, ilk kısa albümü “Bahar Gelmiş Olmalı”yı çıkardı. Fırtınalı da geçse baharın köprüsünün eninde sonunda yaza atılacağının müjdelendiği albüme, tüm dijital mecralardan ulaşılabiliyor

“Bahar Gelmiş Olmalı”: Barış Yıldırım’ın dört şarkılık albümü yayımlandı

Barış Yıldırım, ilk kısaçaları Bahar Gelmiş Olmalı’yı kendi etiketi Bandera ile çıkarıyor. Dört şarkılık EP’de biri dışındaki tüm şarkıların sözleri ve müziklerin tümü Barış Yıldırım’a ait. Düzenlemeler, kayıtlar, miks ve ön-master, müzisyenin Ankara ve İzmir’deki ev stüdyolarında yapılmış.

Barış Yıldırım 30 yıldır müzik yapıyor, 10 yıldır müzik videoları yayımlıyor ve son 1 yıldır da dijital platformlardan teklilerini paylaşıyor. Çok çeşitli kolektif çalışmalarda müzikleriyle ve yorumlarıyla yer alan, iki şarkısı İlkay Akkaya, bir şarkısı ise Pınar Sezgi tarafından daha önce yorumlanmış olan Yıldırım, klasik müzikten Anadolu ve dünya halk müziklerine uzanan, popüler ve batılı janrları çapraz kesen bir yelpazenin farklı kanatlarında şarkılar yapmayı seviyor. Bu EP’den önce “Ela Gözlerini” (Onur Gülbudak’la iki gitarla canlı kaydettikleri, anonim sözlere dayanan türkü formunda bir beste), “Buldum Seni” (bir gitar şarkısı) ve “Direndikçe” (sözünü Av. Ayşegül Karpuz’un yazdığı bir direniş şarkısı) teklileri Spotify, Apple Müzik, Tidal, YouTube Müzik ve diğer dijital platformlarda yayımlandı. Bunlara ve müzisyenin diğer şarkılarına https://bit.ly/musicbandera adresindeki YouTube kanalından erişiliyor.

Kısaçaların konsepti, şubattan mayısa doğru giden aylar düşünülerek tasarlanmış. 19 Şubat 1972’de vurulan devrimci Ulaş Bardakçı’ya adanmış “Ulaş” şarkısı şubat ayına; Diyarbakır surlarına yağan bahar yağmurlarını anlatan “Birdenbire” şarkısı mart ayına selam gönderiyor. Deniz Faruk Zeren’in sözlerini yazdığı “Birdenbire,” albüme adını veren “Bahar gelmiş olmalı” dizesinin de yer aldığı bir şiirin bestesi. 4 buçuk dakikalık süresiyle “Erguvanlar Açmadan”, adını nisan sonu mayıs başı açan erguvan çiçeklerinden alıyor. 1 Mayıs 2021’de müzisyenin YouTube kanalında yayımlanan “Mayıs Şarkısı”nın adı ise fırtınalı da geçse baharın, eninde sonunda köprüsünü yaza atacağını müjdeliyor.

Kapak tasarımını Ozan Yıldırım’ın yaptığı, kapak görselini müzisyenin çizdiği albüm, şarkıların sıralamasına gelince, takvimi değil müzikaliteyi temel almış. İlk yarıda minör tonaliteye, ikinci yarıda (farklı geleneklerde Kürdi makamı veya Bozlak ayağı da denen) frigyan tonaliteye bütünüyle sadık birer şarkının yanı sıra, her iki yarıda bu iki tonalite arasında kromatik gezintiler yapan birer şarkı var.

1. Erguvanlar Açmadan

“Erguvanlar açmadan bir mektup sal denize
Silinse de yazısı o su aynı su değil.
Merdivensiz kuyular, yanardağlara çıkar
Dağ belki susar, bir de konuşunca gör.”

Söz ve müziği Barış Yıldırım’a ait olan şarkı, 4 buçuk dakikayla albümün en uzun şarkısı ve “Mayıs Şarkısı” ile birlikte çok sayıda müzisyenin yoğun gönüllü katkı koyduğu şarkılardan biri. Bestecinin tarifiyle si duraklı minör ve frigyan tonaliteler ve aynı tonların majör ve minör akorları arasında geçişlerle örülü şarkının İspanyol gitar, tambur (Eren Ali Gül) ve cümbüşün nöbetleşe oluşturduğu doğulu havası, perdesiz gitarın (Cenk Yiğiter) derinlerden eşlik ettiği bir elektro gitar solosu ile daha geniş vadilere köprü kuruyor. Vokalde Emel Yuvayapan, davulda ise müzik yazılarıyla tanıdığımız Özgür Derya var.

2. Birdenbire

“Birdenbire bir yağmur başlar
Diyarbekir ıslanır, sen ıslanırsın
Seni Diyarbekir’de,
Diyarbekir’de seni ıslak görmek
Kirpiklerinde yağmur damlacığı,
Omzun sırılsıklam.”

Deniz Faruk Zeren’in güçlü şiirinden bestelenen “Birdenbire,” bir piyano şarkısı olarak başlıyor, sonuna kadar bu havasını yitirmese de giderek yeni tınısal alanlara açılıyor. Dingin bir öykü anlatıcısının sesinden, vokal eşliksiz olarak ilerleyen şarkı bir Lübnan buzukisini (buzuq) de solist olarak konuk ediyor. Finalinde bir yaylı çalgılar dörtlüsü pasajı olan şarkının ilginç yanlarından biri çalgısal bir nakaratla sözel bir nakaratın birbirini tamamlayarak örülmesi. Bendir ve koltuk davulunda Doğan Emrah Zıraman, kemanlarda Nehir Kırkağaç, Barış Yıldırım’a bu şarkıda eşlik ediyor.

3. ULAŞ: Erkenci Badem Gülü

“Hiç kimse yokken bile adına türkü duran
Çıkarım bir ağaçtan: Erkenci badem gülü
Karışır göğe sırrım.
Çoğalırım, çoğalırım…”

EP’deki şarkılar ikinci yarıda hızlanmaya başlıyor. “Ömrüne amadeyim, sevdana avare” dizeleriyle başlayan, ve modülasyonlarla ilerleyen şarkı, müzisyenin kendi yazdığı bir şiire yaptığı beste. Dünden Yarını Görebilenlerimize başlıklı bir şiir kitabı da çıkmış olan besteci, şarkı sözünü şiirin bir dalı olarak görüyor fakat bu etkileşim farklı şekillerde ortaya çıkıyor: bazen kendi şiirlerine müzik yapıyor, bazen müzikle şiiri eşzamanlı olarak üretiyor, daha az örnekte ise önce ezgiyi, sonra sözü yazıyor. Şiir olarak yazıldıktan 20, bestelendikten 10 yıl kadar sonra yayımlanan “Ulaş” şarkısı 19 Şubat 1972’de Arnavutköy’de vurulan devrimci Ulaş Bardakçı’nın anısını a capella koral giriş ve flüt tınıları ile örülü bir şarkıya aktarmış. Korolar Murat Mengirkaon’un vokalleriyle zenginleşmiş.

4. Mayıs Şarkısı

“Günlerin gül bahçesinde
Ömrü çoktan dolmuş bir gece
İlkyaz ortasında bu nice
Fırtına, kar boran bugün?”

2008 1 Mayıs’ına yapılan şiddetli saldırının ardından yapılan bu şarkı, müzisyenin Nueva Canción’un Türkiye’deki karşılığı olarak tanımlanabilecek ve daha çok grup müzikleriyle özdeşleştirilen Çağdaş Halk Müziği geçmişinden izler taşıyor. Ozan Yıldırım ve Tufan Taştan’ın Genel-İş sendikası için hazırladığı belgeselin müziklerinde yer alan bu şarkı 10 yıl sonra yeniden ele alındı. Deniz Kesmez, Sevinç Koçak ve Mertcan Titiz’in yer aldığı koroya Şükran ve Murat Mengirkaon’un sesi eklendi. Murat Mengirkaon bağlama, gitar ve flütle düzenlemeye kendi katkısını koydu. Minör frigyan tonalitedeki şarkı coşkulu ritminin gizleyemediği hüznüyle albümü bir anlamda özetlerken takvimi mayıs ayına taşıyor.

“Ekstralar: Kartonet ve Şarkı defteri

Dijital müzik platformlarıyla birlikte kartonet geleneği kaybolmaya yüz tuttu. Bu albüm için bir sunuş yazısı ile birlikte şarkı sözlerinin, şarkılara katkıda bulunan müzisyenlerin ve besteci/şair notlarının bulunduğu bir kartonet hazırlandı. Müzisyenin YouTube kanalına abone olarak [email protected] adresine mail atan dinleyiciler albümün kartonetini ve şarkı nota ve akorlarının bulunduğu bir “şarkı defteri”ni PDF formatında indirebilecekler. İndirme linklerine sosyal medya üzerinden de erişilebilecek.

Bahar Gelmiş Olmalı; Spotify, Apple Müzik, YouTube ve diğer müzik platformlarından dinlenebilir.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur