Almanya Leipzig’de Arap ve Yahudi gençlerden Filistin’le dayanışma eylemi

Almanya’nın Leipzig kentinde Arap ve Yahudi gençlerin öncülüğünde yüzlerce kişi Filistin’le dayanışmak için bir araya geldi, İsrail saldırılarını protesto etti

Almanya Leipzig’de Arap ve Yahudi gençlerden Filistin’le dayanışma eylemi

Almanya’nın Leipzig kentinde bugün (15 Mayıs) Filistin’le dayanışma eylemi düzenlendi.

Arap ve Yahudi gençlerin çağrısıyla Augustusplatz Meydanı’ndan bir araya gelen yüzlerce kişi “1948’den beri nefes alamıyoruz”, “Leipzig’den… Filistin’in yanındayız”, “Nakba sürüyor”, “Şeyh Cerrar’ı kurtar”, “Kimin tarafındasın?”, “Siyonist devlet Yahudileri ve Yahudiliği temsil etmiyor… Özgür Filistin”, “Gazze’yi savunmak için Müslüman olmanıza gerek yok, sadece insan olman gerekiyor” yazılı dövizler taşıdı ve sık sık “Özgür Filistin”, “İşgale hayır”, “Enternasyonal dayanışmayı yükselt!”, “Hepimiz faşizme karşıyız” sloganları attı.

Arapça, Almanca ve İngilizce açıklamaların okunduğu eylemde işgalci İsrail’in Kudüs’teki etnik temizlik politikalarına ve Gazze’ye yönelik saldırılarına tepki gösterildi.

“Gazze halkının sahip olmadığı koruma”

“Leipzig’de yaşayan İsrailli Yahudi bir kadınım” diyerek sözlerine başlayan Yuval Gal Cohen, ailesi ve arkadaşlarının sığınaklarda kaldığını belirterek “Son üç gündür yaptığım tüm telefon görüşmeleri ‘Ben gitmek zorundayım, siren çaldı’ diye bitiyor. Ve daha önce hiç hissetmediğim tüm dehşet ve bu tür olaylarla birlikte, ‘Demir Kubbe’ler ve güvenlik odaları tarafından korunan tarafta doğacak kadar şanslı olduğumu da hatırlıyorum. Gazze halkının sahip olmadığı koruma” ifadelerini kullandı.

İsrail’deki solcu Yahudi arkadaşlarının, Şeyh Cerrrar’da sömürgeciliğe karşı mücadele eden Filistinli ailelerle dayanıştıklarını ve Filistinli komşularıyla birlikte bu savaşı sona erdirmek için yaptıkları protestoları ısrarla devam ettirdiklerini söyleyen Yuval Gal Cohen, “Ve henüz umudumu yitirmemiş olsam da, bazen işleri yeniden düzeltmek istiyor gibi hissediyorum… Birçok hata yaptığınız gerçeklerle yüzleşmeniz ve sorumluluk almanız gerekiyor. Ben de Filistinlilerle dayanışma içinde burada olmayı seçtim” dedi.

“Nekbe sürüyor”

Sendika.Org’a konuşan eylem komitesinden Rana ise “Filistin halkının sesini duyurmak için buradayız. Özellikle bugünü seçtik, çünkü bugün Nekbe. 73 yıl önce başlayan bu acı, bugün hala devam ediyor. İşgale karşı buradayız, saldırılara karşı buradayız. Filistin özgür olana dek mücadelemiz sürecek” ifadelerini kullandı.

Sendika.Org/Leipzig

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur