Alkol satışı yasağına yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açıldı: “Özel hayata müdahale etmenin bir aracı”

AKP'nin pandemiyi fırsat bilerek İl Hıfzıssıhha Kurulları aracılığıyla uygulamaya çalıştığı alkol yasağı yargıya taşındı. Toplumsal Hukuk'tan avukatlar Çanakkale'de tekel büfesi işleten bir yurttaşı temsilen yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açtı

Alkol satışı yasağına yürütmeyi durdurma talepli iptal davası açıldı: “Özel hayata müdahale etmenin bir aracı”

AKP’nin pandemiyi fırsat bilerek İl Hıfzıssıhha Kurulları aracılığıyla uygulamaya çalıştığı alkol yasağı yargıya taşındı. Toplumsal Hukuk’tan avukatlar Çanakkale’de tekel büfesi işleten bir yurttaşı temsilen yürütmenin durdurulması talepli iptal davası açtı. Dava dilekçesinde “Davaya konu olan kişilerin özel hayatına, yaşam tercihlerine, tüketim alışkanlıklarına, kültürüne yönelik hukuka aykırı bir müdahale niteliğindeki alkollü içki satış yasağını düzenleyen 30.04.2021 tarihli Çanakkale İl Umumi Hıfzısıhha Kurulu kararı hukuka aykırıdır. Bu Kurul Kararına Dayanak olarak gösterilen İçişleri Bakanlığının 30.04.2021 tarih ve 7770 Sayılı Genelgesin de içki yasağına ilişkin bir düzenleme bulunmamaktadır. Bu kurul kararı yetki saptırması içermekte ve yürütmesinin ivedilikle durdurulması ve iptali gerekmektedir” ifadeleri yer aldı.

“İçki satış yasağı özel hayata müdahale etmenin bir aracı olarak uygulanmakta”

Ayrıca dava dilekçesinde alkol yasağına ilişkin şu değerlendirmeler sıralandı:

  1. İçki satış yasağının tıbbi ve bilimsel dayanağı yoktur.
  2. İçki satış yasağı çalışma ve teşebbüs hürriyetine aykırıdır; iktisadi krizin etkisini yaşayan esnafı zor durumda bırakmıştır.
  3. Kurul kararı uluslararası sözleşmelere, anayasaya, kanunlara aykırıdır.
  4. İçki satış yasağı temel haklar arasında sayılmış özel hayata müdahale etmenin bir aracı olarak uygulanmaktadır.

Çanakkale Belediye Başkanı imzasını çekti

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan bugün (3 Mayıs) il hıfzıssıhha kurulunun alkol yasağı kararında bulunan imzasını çektiğini duyurdu.

“Kapalı olan tekel büfe ruhsatlı iş yerlerine bakkal ruhsatı verilecek”

Çanakkale Halkevi Başkanı Deniz Uysal da yayımladığı bir mesajla kapalı olan tekel büfe ruhsatlı işyerlerine belediyenin bakkal ruhsatı vereceğini duyurdu. Bu sayede kapalı olan esnaf dükkanlarını açabilecek.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur