ABD’den IŞİD’e maddi destek veren bazı kişi ve şirketlere yaptırım kararı: Listede Hatay ve Sakarya’dan isimler var

ABD Hazine Bakanlığı, IŞİD’e mali destek veren Türkiye’deki bazı kişi ve şirketlere yaptırım kararı aldı. Listede, daha önce El-Kaide ve IŞİD’de emirlik yaptığı belirtilen, Türkiye’de ise Sakarya Adapazarı’nda ikamet etmiş olan İdris el-Fay ile kardeşi İbrahim el-Fay ve bunların Sakarya’da kurduğu “El-Fay” adlı şirket var. Yaptırım kararı alınan bir diğer isim ise Hatay Reyhanlı’da ikamet eden Suriye vatandaşı Alaa Khanfurah

ABD’den IŞİD’e maddi destek veren bazı kişi ve şirketlere yaptırım kararı: Listede Hatay ve Sakarya’dan isimler var

ABD Hazine Bakanlığı, bugün (17 Mayıs) yayımladığı açıklamada, IŞİD’e mali destek veren Suriye ve Türkiye’deki bazı kişi ve şirketlere yaptırım kararı alındığını duyurdu.

Açıklamada, Hatay Reyhanlı’da ikamet eden Suriye vatandaşı Alaa Khanfurah’ın 2019 ve 2020 boyunca, Suriye genelindeki IŞİD üyelerine para aktardığı belirtildi.

Listede ayrıca, daha önce El-Kaide ve IŞİD’de emirlik yaptığı belirtilen, Türkiye’de ise Sakarya Adapazarı’nda ikamet etmiş olan İdris el-Fay ile kardeşi İbrahim el-Fay ve bunların Sakarya’da kurduğu “El-Fay” adlı şirket var.

Irak’ta tutuklu olduğu vurgulanan İdris el-Fay’ın, IŞİD adına küresel para dağıtımını kolaylaştırmak için Türkiye merkezli “El-Fay” adlı şirketi kullandığı kaydedildi. İdris el-Fay’ın yokluğunda kardeşi İbrahim el-Fay’ın işleri yürüttüğü, El-Fay kardeşlerin bu şirketi aynı zamanda, bağışçılarla Hol kampındakiler arasında bir aracı kurum olarak kullandığı belirtiliyor.

Şirketin Türk ortakları da var

Ticaret Sicil Gazetesi’nin verilerine göre, Sakarya Adapazarı’nda ikamet eden İdris el-Fay, Serkan Çaykışla ve Bekir Çaykışla’yla birlikte 2018’de “Alfay İnşaat Turizm Dış Ticaret Sanayi Limited Şirketi” adlı şirketi kurdu. Adından da anlaşılacağı üzere şirket, çok geniş bir alanda faaliyet yürütüyor. 2019’da ise İdris el-Fay hisselerinin bir kısmını Suaad Salem’e devrediyor ve şirketin ortaklarının sayısı dörde yükseliyor.

Eylül 2020’ye kadar aktif kullanıldığı anlaşılan “ALFAY LTD” adlı Facebook sayfasında ise şirketin, Sakarya’da “Alfay Ticaret LTD. ŞTİ.” adıyla para transferinin de yapıldığı bir işyeri açtığı görülüyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur