Valilik “yasak” dese de sosyalistler ve emek örgütleri kararlı: “Yasaklar hükümsüzdür, 1 Mayıs’ta sokaklardayız”

İstanbul Valiliği 17 Mayıs'a kadar il sınırları içerisinde gerçekleşecek her türlü etkinliği yasakladığını duyurdu. Sosyalistler, emek ve meslek örgütleri Valiliğin yasaklarını tanımadıklarını duyururken yapılan bildiri çalışmalarında sokağa çağrı duyuruları geçildi

Valilik “yasak” dese de sosyalistler ve emek örgütleri kararlı: “Yasaklar hükümsüzdür, 1 Mayıs’ta sokaklardayız”

İstanbul Valiliği 17 Mayıs’a kadar il sınırları içerisinde gerçekleşecek her türlü etkinliği yasakladığını duyurdu. Vali Yardımcısı Niyazi Erten başkanlığında 15 Nisan’da toplanan İl Umumi Hıfzıssıhha Meclisi, İçişleri Bakanlığı’nın 14 Nisan’da yayımladığı genelge doğrultusunda “kısmi kapanma” kararları aldığını belirterek kentteki her türlü etkinliğe 17 Mayıs 2021’e kadar izin verilmemesine hükmetti.

İl Hıfzıssıhha Meclis Kararı’nda şu ifadelere yer verildi:

Cumhurbaşkanlığı Kabinesinde alınan kararlar ve İçişleri Bakanlığı’nın 14.04.2021 tarihli ve 6638 sayılı genelgesi doğrultusunda 14 Nisan 2021 Çarşamba günü saat 19.00’dan itibaren ilimiz genelini kapsayacak şekilde iki haftalık kısmi kapanmaya yönelik aşağıdaki tedbirin de alınması gerektiği değerlendirilmektedir. Bu kapsamda;

Sivil toplum kuruluşları, kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşları ve bunların üst kuruluşları ile birlikler ve kooperatifler gibi sendikaların da genel kurul dahil yapacakları geniş katılımlı her türlü etkinliklerine 17 Mayıs 2021 tarihine kadar izin verilmemesine,

Kaymakamlar ve ilgili Kurumlarca yukarıda belirtilen esaslar doğrultusunda uygulamada herhangi bir aksaklığa meydan verilmemesine ve mağduriyete neden olunmamasına, alınan kararlara uymayanlara Umumi Hıfzıssıhha Kanununun ilgili maddeleri gereğince idari işlem tesis edilmesine ve konusu suç teşkil eden davranışlara ilişkin Türk Ceza Kanununun 195 inci maddesi kapsamında gerekli adli işlemlerin başlatılmasına, karar verilmiştir”.

Kocaeli, Aydın ve Denizli Valiliği’nin yasakların 1 Mayıs’ı kapsayacak şekilde genişletmesinin ardından İstanbul yasak kararı açıklayan dördüncü il oldu.

“Pandeminin tedbiri yasak olamaz 1 Mayıs’lar yasak tanımaz!”

Valilik yasağının ardından İstanbul 1 Mayıs Platformu yazılı bir açıklama yayımladı. “Pandeminin tedbiri yasak olamaz 1 Mayıs’lar yasak tanımaz!” başlığıyla yapılan açıklamada, “….İstanbul’un işçi havzalarına, sanayilerine, mahallelerine 1 Mayıs’ı taşımaya devam edeceğiz…” ifadeleri yer aldı.

Dev Yapı-İş: “1 Mayıs yasaklarınızı tanımıyoruz”

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu üyesi Devrimci Yapı, İnşaat ve Yol İşçileri Sendikası da Valiliğin yasak kararını tanımadıklarını, işçilerle yaptıkları  1 Mayıs bildiri çalışmasıyla duyurdu.

“1 Mayıs’ı, sokakta ve faşizme karşı direnişi güçlendirecek bir biçimde kutlayacağız”

Halkevleri, hafta sonu yasaklarının getirilmesinin ardından “Hakları için mücadele eden halk, yaşamları için mücadele eden kadınlar, emeği için mücadele eden işçiler yasakları tanımayacak! Yasaklar hükümsüzdür, 1 Mayıs’ta sokaklardayız!” açıklaması yapmıştı.

İktidarın salgın yönetiminin salgını değil muhalefeti engellemeyi esas alan bir nitelik taşıdığı belirtilen açıklamada, “Bu koşullarda yapılacak 1 Mayıs kutlamalarının içeriğine ve biçimine damgasını vurması gereken en önemli konulardan biri iktidarın salgını durdurmayı amaçlamayan emek ve demokrasi düşmanı ‘salgın yönetimi’ politikasına karşı direniş ve mücadeledir” denilmişti.

İlgili haber:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur