Şişli Etfal’in yerinde yapılandırılması için mücadele sürüyor: 21 bin imza toplandı

122 yıllık tarihi Şişli Hamidiye Etfal Hastanesi’nin Şişli'den taşınmasını istemeyen İstanbullular bir basın açıklaması yaparak hastanenin tam teşekküllü haliyle yerinde yapılandırılması talebini yinelediler. Eylemde 40 gün önce başlatılan imza kampanyasının sonuçları da açıklandı. Şişli Eftal'in kapatılmaması için toplamda 21 bini aşkın imza toplandığı belirtildi

Şişli Etfal’in yerinde yapılandırılması için mücadele sürüyor: 21 bin imza toplandı

Şişli Etfal Dayanışması Şişli Etfal Eğitim Araştıma Hastanesi’nin taşınması yerine, bulunduğu yerde yapılanması talebiyle eylemlerini sürdürüyor. Dayanışma bugün de bir basın açıklaması yaptı.

Şişli Etfal Dayanışması bileşenleri, sağlık çalışanları, esnaf ve yurttaşlar basın açıklaması için Şişli Etfal Eğitim Araştırma Hastanesi Konferans Salonu önünde buluştular. Etkinlikte “Şişli Etfal Kapatılmasın” çağrısıyla başlatılan imza kampanyasının sonuçları da kamuoyuyla paylaşıldı.

Şişli Eftal’ın yerinde kalması talebiyle 5 Mart’ta başlatılan imza kampanyasının sonuçlarını açıklayan Betül Adatepe, “İnternet üzerinden gerçekleştirdiğimiz kampanyada dün öğle saatlerine kadar 14 bin 653 imza toplandı. Kampanyanın sahadaki çalışmalarında da düne kadar 7 bin 11 imza topladık. 40 günde toplanan 21 bin 664 imza, Şişli halkının görüş ve düşüncelerini net bir şekilde ortaya koymaktadır” açıklamasında bulundu.

“Yerinde yapılandırılsın, korunsun”

Etkinlikte söz alan İstanbul Tabip Odası Denetleme Kurulu üyesi Dr. Nazmi Algan konuşmada şunları dile getirdi:

Tabip odası olarak süreci başından itibaren yakından izliyoruz. Ancak gerek İl Sağlık Müdürlüğü’yle, gerekse de başhekimlikle yaptığımız görüşmelerden hastanenin geleceğiyle ilgili net bir bilgi alamadık. Hastane elbette depreme dayanıklı hale getirilsin ancak yerinde yapılandırılsın, korunsun. Bu hastane binlerce hekim, uzman yetiştirdi. Şişli Etfal’e bölge halkının ihtiyacı büyük. Bu köklü hastanenin yerinde yapılandırılması için mücadele etmeyi sürdüreceğiz.

Yapılan ortak basın açıklamasında ise şu ifadelere yer verildi:

Yetkililere sesleniyoruz. Halkın sağlık hakkına dokunmayın. Gelin yol yakınken, Etfal Hastanesinin depreme karşı yeniden inşasını takiben yerinde kalacağını ilan edin, halka bunun güvencesini verin. Halkla inatlaşmayın. Etfal arazisinden rant devşirmeye kalkışmayın.

122 yıllık sağlık güvencemizin elimizden alınmasına asla izin vermeyeceğiz! Etfal halkındır, kapatamazsınız, tasfiye edemezsiniz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur