“Randevuya gidip aşı olmadığı için geri dönen yurttaşlar, sistemde ‘randevuya gelmedi’ şeklinde mi görünüyor?”

Türk Tabipleri Birliği, 55 yaş için aşı duyurusunun yapılmasının ardından aşı randevu sisteminin kapatıldığını duyurdu. TTB'nin dün yaptığı duyurunun ardından, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'ya aksaklığa ilişkin bir dizi soru yöneltti

“Randevuya gidip aşı olmadığı için geri dönen yurttaşlar, sistemde ‘randevuya gelmedi’ şeklinde mi görünüyor?”

Türk Tabipleri Birliği, 55 yaş için aşı duyurusunun yapılmasının ardından aşı randevu sisteminin kapatıldığını duyurdu. TTB’nin dün yaptığı duyurunun ardından, HDP Adana Milletvekili Tülay Hatimoğulları, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya aksaklığa ilişkin bir dizi soru yöneltti.

Hatimoğulları’nın yazılı soru önergesinde “Aşılama risk grubuna dahil edilen yurttaşlar ne 182’den ne de ‘Aşıla’ mobil uygulamasından randevu alabilmiştir. Tabip odalarından ve TTB kollarından gelen bilgilere göre Türkiye’nin tüm bölgelerinde aşı aksamasının olduğu, yurttaşların 3 Mayıs öncesine randevu alamadığı bilgisi paylaşılmıştır. Öte yandan randevu alabilen yurttaşlardan aşılanmaya gittiklerinde “aşı olmadığı” gerekçesi ile geri döndükleri ve sistemde “randevuya gitmediklerinin” görüldüğü iddiaları basına yansımıştır” ifadeleri yer aldı.

Aşıda ve randevuda yaşanan problemlerin/aksaklıkların bir an önce giderilmesi gerekmektedir, toplumsal bağışıklığın sağlanabilmesi için yurttaşların hakkı olan aşı, çalışma koşulları nedeniyle yüksek risk barındıran emekçileri de bir an önce öncelikli grupta değerlendirerek, daha fazla gecikmeksizin temin edilmesi elzemdir, denilen önergede şu sorular yer aldı:

  1. Aşıda ve randevu alımında yaşanan aksaklıkların nedeni nedir?
  2. Aşı olmadığı gerekçesi ile randevusuna gidip aşılanamadan dönen yurttaşlarımızın sistemde “randevuya gitmedikleri” şeklinde gözükmeleri iddiası doğru mudur? Bu iddia araştırılmış mıdır?
  3. Aşı yoksa yurttaşlara aşı randevusu neden verilmektedir?
  4. Aşı takvimi ve aşıların tedarikinin nasıl planlandığına dair açıklama yapılacak mıdır?
  5. Bakanlığınız ilaç envanterindeki mevcut COVID-19 aşısı ne kadardır?
  6. 18 Nisan verilerine göre Türkiye’de aşısı tamamlanan yurttaşların nüfusa oranı yüzde 9,3’tür. Toplumsal bağışıklık oranıiçin oldukça düşük olan bu sayıyı arttırmak üzere, aşılama hızını artırmak için çalışmalarınız var mıdır?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur