Özel sektörden “ücreti karşılığında” aşı

Tam kapanma öncesinde Sağlık Bakanlığı’ndan “yaygın aşı” talebine ilişkin bir açıklama yapılmadı. Fahrettin Koca’nın aşı tedarikine ilişkin “Türkiye’nin elinde 8 milyon doz aşı kaldı” sözlerinin ardından özel sektörün yurt dışındaki aşı üreticisi şirketlerle temasa geçtiği iddia edildi

Özel sektörden “ücreti karşılığında” aşı

Tayyip Erdoğan’ın herhangi bir sosyal-ekonomik destek açıklamadan duyurduğu “tam kapanma”nın ardından sağlık emek ve meslek örgütleri bu kapanmanın bilimsellikten uzak olduğunu ve turizm sektörü için ilan edildiğine dikkat çekti. Türk Tabipleri Birliği ile Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası kapanma süresince yaygın aşılama uygulamasının yapılması gerektiği de vurgulandı.

Tam kapanma öncesinde Sağlık Bakanlığı’ndan “yaygın aşı” talebine ilişkin bir açıklama yapılmadı. Aksine Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’dan “Türkiye’nin elinde 8 milyon doz aşı kaldı. Sinovac, Çin hükümetinin talepleri nedeniyle taahhüt ettiği takvime uymuyor” açıklaması geldi. Koca’nın “aşı tedariki”ne ilişkin bu sözlerinin ardından özel sektörün yurt dışındaki aşı üreticisi şirketlerle temasa geçtiği iddia edildi.

Özel sektörün getirteceği aşı “ücreti karşılında” yapılacak

Türkiye gazetesinden Yücel Kayaoğlu’nun haberine göre bazı ilaç firmaları, yabancı aşı üreticileri ile temasa geçti. Cumhurbaşkanlığı ve Sağlık Bakanlığı nezdinde bazı görüşmeler yapıldığı, özel sektöre izin çıkması durumunda, getirilecek aşının “ücreti karşılığında” uygulanacağı belirtildi.

Kayaoğlu’nun haberine göre Türk İlaç ve Serum Sanayi AŞ’nin hem MRNA aşıları hem de inaktif aşı üreten firmalar ile temas hâlinde olduğu belirtildi. Bir yandan devletin ücretsiz aşı uygulamasının devam edeceği, diğer yandan ise ücreti karşılığında sırasını beklemeden aşı olmak isteyenlere “tercih hakkı” getirebileceği kaydedildi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur