Mersin’de taş ocağına karşı mücadele sürüyor: Halkın tepkisi üzerine ÇED toplantısı yapılamadı

Mersin'in Yenişehir ilçesinde köylülerin taş ocağı projesine karşı mücadelesi sürüyor. Taş ocağı açılması halinde su kaynaklarını kaybedeceklerini belirten köylüler ve kent merkezinden gelen doğa ve yaşam savunucuları karşısında şirket yetkilileri ÇED toplantısı yapmaktan vazgeçti

Mersin’de taş ocağına karşı mücadele sürüyor: Halkın tepkisi üzerine ÇED toplantısı yapılamadı

Mersin’in Yenişehir ilçesindeki İnsu Mahallesi ile Değirmençay Mahallesi arasında kalan yaklaşık bin dönümlük alana Tüsan Yapı San. A.Ş. tarafından taş ocağı açılmasına ilişkin düzenlenecek ÇED toplantısı, bölge halkı ve çevrecilerin tepkisi üzerine yapılamadı.

ÇED toplantısının yapılacağı köyde pankartlar sabah saatlerinde asılmıştı. Taş ocağının yapılmasıyla birlikte tarımın ve hayvancılığın biteceğini belirten köylüler, “Su kaybolacak ve yaşam bitecek. Çünkü etrafta bulunan onlarca köyün suyu taş ocağının yapıldığı yerden gidiyor. Bu projeye imza atanlar bunu görmüyorlar mı? Parası olan işini bağlıyor. Aynı zamanda devlet taş ocağı yapılmak istenen hemen yanına gölet yaptı. Dinamitlerin patlatılmasıyla o gölette çatlaklar oluşacak. Masa başı imzalarla bu işler olmaz” diyerek ÇED toplantısını yaptırmayacaklarını ifade etti.

ÇED toplantısı saat 15.00’te yapılacaktı. Köylüler ve Mersin merkezinden gelen doğa ve yaşam savunucuları toplantı saatine kadar toplantı yerinde beklediler ve şirket yetkilileri gelmekten vazgeçti. Kitlesel bekleyiş nedeniyle yetkililer köye dahi girmedi. Muhtarların olduğu bir heyet de yetkililerden toplantının yapılmadığına dair tutanak alıp, bölgeye taş ocağı yaptırmayacaklarını ve mücadeleye devam edeceklerini dile getirdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur