Lice’de abluka devam ediyor: İşkence, ekonomik ve psikolojik baskı…

Milletvekili Remziye Tosun, Diyarbakır’ın Lice İlçesine bağlı Dibek ve Arıklı köyleri kırsallarına yapılan askeri operasyonları, ablukaya alınan köyleri ve gözaltıları Süleyman Soylu'ya sordu

Lice’de abluka devam ediyor:  İşkence, ekonomik ve psikolojik baskı…

HDP Dıyarbakır Milletvekili Remziye Tosun, Diyarbakır’ın Lice İlçesine bağlı Dibek ve Arıklı köyleri kırsalında 13 Nisan 2021 tarihinde başlatılan askeri operasyonları ve Lice ilçesinde köylere baskın düzenlenerek gözaltına alınan 4 çobanı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya sordu.

Köylere yapılan baskın sırasında askerlerin yurttaşları darp ettiğini ve gözaltı sırasında yurttaşlara işkence yaptığını belirten Tosun, söz konusu olay ile ilgili gerçekleştirdikleri aile ziyaretleri sırasında da mezra dışındaki evlerin tek tek ablukaya alındığı ifade etti.

Köyler ablukada

Yaşanan operasyonlar ve sonrasında köylerin ablukaya alınmasının yurttaşları tedirgin ettiğini ve psikolojik baskı oluşturduğunu belirten Tosun, ziyaretler sırasında içinde bulunduğu heyetin de askerler tarafından tehdit edildiğini ve ziyaretlerinin engellediğini verdiği soru önergesine ekledi.

Tosun, Soylu’ya cevaplaması istemiyle şu soruları yöneltti:

  1. Diyarbakır’ın Lice ilçesine bağlı Dibek ve Arıklı köylerinde devam eden operasyonlar sırasında ablukaya alınması, hayvanlarının otlatmaya izin verilmemesi gibi uygulamaların köylüler üzerinde psikolojik ve ekonomik baskı oluşturduğu Bakanlığınızın bilgisi dâhilinde midir?
  2. Bakanlığınız yurttaşların gözaltına alındığı sıra çırılçıplak soyulduğu ve işkence gördüğünden haberdar mıdır? Konu ile ilgili Bakanlığınız açıklama yapacak mıdır? Yurttaşlara işkence yapan kolluk güçlerine işlem başlatılacak mıdır?
  3. Evlerin tek tek ablukaya alınması ve evde yaşayan yurttaşların dışarıya çıkılması izin verilmemesinin hukuki gerekçesi nedir?
  4. Yurttaşlara baskı uygulayan ve içinde bulunduğum heyeti zor kullanmak ile tehdit eden kolluk güçleri hakkında soruşturma başlatılacak mıdır?
  5. “İşkenceye sıfır tolerans” ilkesini benimsediğini beyan eden Bakanlığınız söz konusu hukuksuzluklar ile ilgili bir açıklama yapacak mıdır? Konuya dair Bakanlığınızın çalışması olacak mıdır?
  6. Diyarbakır genelinde son 5 yıldır kaç operasyon yapılmıştır? Bu operasyonlar sırasında kaç kişi gözaltına alınmış ve gözaltı sırasında darp edilmiştir?
  7. Son 5 yıldır kolluk güçlerinin zor kullandığı kaç vaka vardır? Bu konuda yurttaşlardan gelen şikâyetlerin toplam sayısı ülke genelinde ne kadardır?

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur