Kıbrıs’ın güneyi ve kuzeyi eş zamanlı seslendi: “Bölünme buraya gadar! Faşizme karşı omuz omuza!”

Lefkoşa’nın kuzeyinde ve güneyinde aynı anda başlayan eyleme binlerce kişi katılarak, Cenevre görüşmeleri öncesi federasyon talebini bir kez daha yükseltti

Kıbrıs’ın güneyi ve kuzeyi eş zamanlı seslendi: “Bölünme buraya gadar! Faşizme karşı omuz omuza!”

Birleşmiş Milletler’in (BM) girişimiyle Kıbrıs sorununun tarafları 27-29 Nisan günlerinde İsviçre’nin Cenevre kentinde bir araya gelecek. Çözüm sürecinin yeniden başlatılması için zemin yoklamak üzere düzenlenen gayri resmi toplantıya BM temsilcisinin yanı sıra Kıbrıslı iki lider ile garantör ülkeler Türkiye, İngiltere ve Yunanistan katılacak.

Ne var ki kuzeydeki cumhurbaşkanlığı seçimlerini AKP güdümlü Ersin Tatar’ın kazanmış olması ve Kıbrıslı Türklerin egemenlik haklarını hiçe sayan AKP iktidarının “iki devletli” çözümden yana tutumu, görüşmelerde bir ilerleme yaşanmasını zorlaştırıyor.

Bu manzaraya rağmen Cenevre görüşmeleri öncesinde seslerini duyurmak isteyen binlerce Kıbrıslı Türk ve Elen (Rum), “Federal Kıbrıs” talebiyle sokağa çıktı.

Lefkoşa’nın kuzey ve güneyinde eş zamanlı eylemler

Kıbrıs’ta Lefkoşa’nın kuzey ve güneyinde eş zamanlı olarak “Federal Kıbrıs istiyoruz!” sesi yankılandı.

Ankara değil Lefkoşa sitesinin haberine göre, bölünmüş Lefkoşa’nın iki tarafında federasyon talebiyle iki eylem gerçekleşti. Dün (25 Nisan) 17.00’de Lefkoşa’nın kuzeyinde ve güneyinde aynı anda başlayan eyleme binlerce kişi katılarak, Cenevre görüşmeleri öncesi federasyon talebini bir kez daha yükseltti.

Annan Planı referandumunun yıldönümünde Lefkoşa’nın kuzeyinde Bu Memleket Bizim Platformu’nun çağrısıyla saat 17.00’de Lefkoşa’da eski Peyak binaları önünde toplanan kalabalık, İnönü Meydanı’na yürüdü. Çok sayıda siyasi parti ve sivil toplum örgütünün çağrısıyla toplanan binlerce kişinin katıldığı yürüyüşün ardından meydanda miting yapıldı.

Kıbrıslı Elenler ise aynı saatte Lefkoşa Eleftheria/Özgürlük Meydanı’nda toplanıp Baf Kapısı’na yürüdü.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur