Kadınlar Sefaköy’de eylemdeydi: “İstanbul Sözleşmesi bizimdir”

Türkiye'nin İstanbul Sözleşmesi'nden çekilmesine karşı tepkiler sürüyor. 20 Mart'ta Kadıköy'de kitlesel bir buluşmada bir araya gelen kadınlar, eylemlerini İstanbul'un farklı noktalarına yayarak sürdürüyor. Sefaköy'de Arel Üniversitesi önünde bir araya gelen kadınlar basın açıklaması yaptı

Kadınlar Sefaköy’de eylemdeydi: “İstanbul Sözleşmesi bizimdir”

Küçükçekmece Kadın Platformu’nun çağrısıyla kadınlar, saat 18.30’da Arel Üniversitesi önünde buluştu.

Kadınlar basın açıklamasının ardından eylemi sonlandırdılar. Açıklamada şunlar söylendi:

Sözleşme fesih kararnamesi yayınlandığından bugüne kadar bile 100lerce kadın şiddet gördü, kadınlar öldürüldü!

Peki neden İstanbul Sözleşmesi’ni kadınların ‘yaşamak istiyoruz’ feryatlarına kulak tıkayarak, ‘haklarımızdan vazgeçmiyoruz’ taleplerini görmezden gelerek feshetmek istiyorlar?

Çünkü kadın erkek eşitliğine karşılar. Çünkü kadınların köle olduğu ‘erkek egemen’ aileyi kutsayarak ‘kadın’ı yok etmek istiyorlar. Çünkü kız çocuklarının, bedenini ve geleceğini gasp etmek istiyorlar. Çünkü kadınların canını korumak değil, devleti sorumluluktan kurtarmak istiyorlar. Çünkü ekonomik kriz ve pandeminin tüm yüklerini kazanılmış haklarını gasp ederek kadınların sırtına yıkmak istiyorlar. Sözleşmenin feshi ile kadınların kazanılmış tüm medeni ve sosyal haklarını gasp etmenin de yolunu açmaya çalışıyorlar! Bizlerin yıllardır süren mücadelesi sonucu imzalanan İstanbul Sözleşmesinin kaldırılmasını kabul etmiyoruz. Kararlıyız! Yaşamımızı savunmaya kararlıyız! Kazanılmış haklarımızın tek adamın bir kararnamesi ile gasp edilmesine izin vermeyeceğiz.

Bir kadının daha katledilmesine, bir çocuğun saçının teline dahi zarar gelmesine tahammülümüz yok!

İstanbul Sözleşmesinin feshi bizlerin yaşam hakkının feshi demektir! Biz bu feshi tanımıyoruz! Fesih kararı geri çekilmesi için, İstanbul Sözleşmesi ve 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulanması için, şiddetsiz bir yaşam ve gerçek eşitlik için günlerdir ülkenin dört bir yanında olduğumuz gibi meydanlarda olmaya, yan yana gelmeye, haklarımızı savunmaya, yaşamlarımızı savunmaya devam edeceğiz!

Kadınlar yarın (2 Nisan) saat 18.30’da Kadıköy’deki İskele Meydanı’nda buluşacak.

 

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur