Joe Biden, 24 Nisan mesajında “Ermeni Soykırımı’nda ölenleri anıyorum” dedi

ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan mesajında "Ermeni Soykırımı'nda ölenleri anıyorum" dedi

Joe Biden, 24 Nisan mesajında “Ermeni Soykırımı’nda ölenleri anıyorum” dedi

Ronald Reagan’ın ardından, 40 yıl sonra ilk kez bir ABD Başkanı “Ermeni Soykırımı” ifadesini kullandı. ABD Başkanı Joe Biden, 24 Nisan mesajında “Ermeni Soykırımı’nda ölenleri anıyorum” dedi.

Biden dün (23 Nisan) göreve gelişinden sonra ilk olmak üzere, Tayyip Erdoğan’la telefonda görüşmüş, iki liderin Haziran ayındaki NATO Zirvesi sırasında ikili bir görüşme yapma konusunda mutabakata vardığı açıklanmıştı. Resmi açıklamalarda bu görüşme sırasında Biden ile Erdoğan’ın ikili ve bölgesel ilişkileri kapsamlı olarak ele alacakları belirtildi.

Görüşme sonrası ABD basınında yer alan haberlerde ise Biden’ın 1915’teki katliamı Ermeni soykırımı olarak tanıma niyetini Erdoğan’a ilettiği belirtildi.

Biden seçim kampanyası sürecinde de Ermeni Soykırımı’nı tanıyacağı konusunda söz vermişti.

Dışişleri: Kimseden ders alacak değiliz

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Biden’ın açıklamasının ardından bir Twitter mesajı paylaşarak “Sözcükler tarihi değiştiremez, yeniden yazamaz. Tarihimiz hakkında kimseden ders alacak değiliz. Siyasi fırsatçılık barış ve adalete karşı en büyük ihanettir. Tek dayanağı popülizm olan bu açıklamayı tümüyle reddediyoruz” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur