Haklarını isteyen Migros işçileri Özilhan’ın villasının önünde gözaltına alındı: “Bizden çaldığınız her şeyi geri alacağız, korkun yine geleceğiz!”

Sendikalaştıktan sonra Kod-29 ile işten çıkarılan Migros işçileri bir kez daha patron Tuncay Özilhan'ın villasının önüne gitti. Özilhan işçilerle görüşmeyi reddederken polis 32 eylemciyi darp ederek gözaltına aldı. İşçiler gözaltına alınırken "Korkun yine geleceğiz" diye seslendi

Haklarını isteyen Migros işçileri Özilhan’ın villasının önünde gözaltına alındı: “Bizden çaldığınız her şeyi geri alacağız, korkun yine geleceğiz!”

Sendikal örgütlenme haklarını kullanarak DGD-SEN’e üye olduktan sonra Kod-29 ile işten çıkarılan ve 94 gündür direnişte olan Migros depo işçileri bir kez daha Anadolu Grubu patronu Tuncay Özilhan’ın villasının önündeydi.

İşçiler bundan önce de Özilhan’ın villası önünde dört kez eylem yapmış ve bu eylemlerin ardından bölgede eylem ve etkinlik yasağı getirilmişti. Ancak işçiler yasakları tanımadı ve İnşaat-İş, TOMİS, 4. Vardiya, Limter İş, Dev Turizm İş Marmara Şubesi, Kaldıraç, PTT-Sen üye ve yöneticilerinin de katılımıyla bir kez daha Kod-29’un kaldırılması ve gasp edilen işlerinin iadesi talebiyle Özilhan’ın villasının önüne gitti.

“Hakkımızı alana dek!”

Özilhan, “gasp edilen işimizi istiyoruz” diyen işçilerin görüşme talebini, konunun muhatabının kendisi olmadığı iddiasıyla geri çevirdi. İşçiler de bu duruma “Tuncay Özilhan görüşme talebimizi reddetti. Onun işçisi değilmişiz! 94 gündür süren Migros direnişimizin taleplerini görmezden geliyor. Biz buradayız, hakkımızı alana dek” diyerek tepki gösterdi.

Daha sonra polis dayanışmaya gelen diğer emekçilerle birlikte 32 eylemciyi darp ederek gözaltına aldı. İşçiler gözaltı araçlarına bindirilirken “Bizden çaldığınız her şeyi geri alacağız. Korkun yine geleceğiz” diye seslendi.

Kimin ahlaksızlığı?

İş Kanunu’nun “ahlak ve iyi niyet kurallarına uymayan haller ve benzerleri” başlıklı 25/2 maddesi, pandemi sürecindeki işten çıkarma yasağının istisna hali sayılıyor ve bu maddeye dayanılarak işten çıkarılan işçilerin işten ayrılışı 29 kodu ile işaretleniyor.

DİSK-AR’ın verilerine göre 2020’de günde ortalam 500 işçi bu şekilde işten çıkarıldı. İlgili yasa maddesinde ne yazıldığından bağımsız olarak bu “istisnai” işten çıkarma biçimi, işten çıkarmanın olağan haline dönüştü.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur