Haber-Sen: “PTT şubeleri geçici olarak kapatılmalı, emekçiler acilen aşılanmalı, düzenli aralıklarla test yapılmalı”

Haber-Sen, pandemi sürecinde PTT emekçilerinin yüksek risk grubunda olduklarını dikkat çekerek, çalışma ortamında tedbirlerin acilen hayata geçirilmesini istedi

Haber-Sen: “PTT şubeleri geçici olarak kapatılmalı, emekçiler acilen aşılanmalı, düzenli aralıklarla test yapılmalı”

Haber-Sen, pandemi sürecinde PTT emekçilerinin yüksek risk grubunda olduklarını dikkat çekerek, çalışma ortamında tedbirlerin acilen hayata geçirilmesini istedi. Sendika Genel Merkez’inde basın toplantısı düzenlendi.

Açıklamada, “Gerekli tedbirlerin alınmaması risk grubunda yer alan PTT emekçilerini gerek psikolojik olarak gerekse de moral ve motivasyon açısından olumsuz etkilemektedir. Çünkü PTT işyerlerinde (şube ve dağıtım merkezlerinde) işlem yaptıran yurttaşların yarattığı yoğunluk ve bu yoğunluktan kaynaklı sosyal mesafenin oluşamaması yine işlem yaptıran yurttaşların yaş ortalamasının yüksek olması, virüsün PTT emekçilerine ve yurttaşlara bulaşma olasılığını arttırmaktadır” denildi.

“Virüsün bazı PTT emekçilerinde görülmesi, PTT emekçileri yoluyla topluma yayılma riski taşıyacağına dair öngörümüzü doğrular niteliktedir” ifadeleriyle sürdürülen açıklamada Cumhurbaşkanlığı Genelgesindeki tedbirlerin PTT emekçileri için de uygulanması talep edildi.

“Bazı maddelerin uygulanması idari amirlerin yetkisine bırakıldı”

Özellikle PTT’nin çıkardığı genelgede bazı maddelerin uygulanmasının idari amirlerinin yetkisine bırakılmasının yarattığı olumsuz sonuçlara değinilen açıklamada şu talepler yer aldı:

30-16.00 saatleri arasında düzenlenen mesai uygulamasının Cumhurbaşkanlığı Genelgesine uygun hale getirilmesi, Kronik hastalığı olan, engelli ve hamile (24 haftadan küçük hamilelikler de dahil) tüm kamu emekçilerine yorumlanmaya açık olmayacak netlikte idari izin hakkı tanınmalıdır.

PTT İşyerlerine girişlerde ateş ölçümü uygulaması denetlenmeli, HES Kodu sorgulaması yapımalı, aynı zamanda alınan tedbirler gevşetilmeden daha da sıkılaştırılmalıdır.

PTT’de çalışan kamu Emekçileri acilen aşılanmalı, düzenli aralıklarla test yapılmalıdır.

PTT şubeleri geçici olarak kapatılmalıdır.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur