Faşizmin yasaklarından geri adım atarak kaçamazsınız: “1 Mayıs’ı 30 Nisan’da kutlayalım” önerileri valiliklerden dönüyor

Mülki amirlikler, pandemi bahanesiyle yayımlanan İçişleri Bakanlığı Genelgelerini gerekçe göstererek 17 Mayıs’a kadar bütün eylem ve etkinliklerin yasaklandığını ifade ediyor. Daha 1 Mayıs’a özel bir yasak açıklanmadan 1 Mayıs kutlamalarını 30 Nisan’a çekmeyi öneren kurumların yaptığı başvurular da geri çevriliyor. Öte yandan 1 Mayıs platformlarında bir araya gelen çok sayıda sosyalist kurum ve emek örgütü de pandemi bahanesiyle toplumsal muhalefet etkinliklerinin yasaklanmasını kabul etmeyeceklerini belirtiyor

Faşizmin yasaklarından geri adım atarak kaçamazsınız: “1 Mayıs’ı 30 Nisan’da kutlayalım” önerileri valiliklerden dönüyor

İktidarın pandemiyi bahane ederek muhalefetin eylem ve etkinliklerini yasaklamaya yönelik hamleleri karşısında bu yıl DİSK, KESK, TMMOB ve TTB arasında süren 1 Mayıs gündemli görüşmelerde düşündürücü bir eğilim öne çıktı.

Türkiye işçi sınıfı pandemi döneminde sokağa çıkma yasağı olduğu zamanlarda dahi üretimin devamı için evlerinin dışında olduğu halde, 1 Mayıs’ın sokağa çıkma yasağı uygulanan cumartesi gününe denk gelmesi gerekçe gösterilerek eylem ve etkinliklerin 30 Nisan’da gerçekleştirilmesi yönünde öneriler getirildi.

Üstelik bu öneriler 1 Mayıs başvuruları yapılmadan ve mülki amirliklerin özel olarak 1 Mayıs’a yönelik herhangi bir yasak açıklaması olmadan gündeme geldi.

Kimi il ve ilçelerde de bu öneriler doğrultusunda yapılan başvurular mülki amirliklerin 17 Mayıs’a kadar hiçbir eylem ve etkinliğe izin verilmeyeceği yanıtı ile karşılaştı.

Kocaeli Valiliği, 30 Nisan için yapılan 1 Mayıs başvurusunu, geniş katılımlı etkinliklere 17 Mayıs tarihine kadar izin verilmeyeceği yönündeki İçişleri Bakanlığı Genelgesi’ne dayanarak yasakladı.

Denizli ve Aydın valilikleri ile Kartal ve Hopa kaymakamlıkları da 1 Mayıs başvuruları karşısında 17 Mayıs’a kadar tüm eylem ve etkinliklerin yasaklandığını söylemişti.

İstanbul’da da sivil polisler işçi direnişlerinin sürdüğü noktaları gezerek Valilik kararı ile bildiri dağıtımından direniş çadırı kurulmasına tüm muhalefet etkinliklerinin 15 Mayıs’a kadar yasaklandığını duyurdu.

Öte yandan 1 Mayıs platformlarında bir araya gelen çok sayıda sosyalist kurum ve emek örgütü de pandemi bahanesiyle toplumsal muhalefet etkinliklerinin yasaklanmasını kabul etmeyeceklerini belirtiyor.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur