Eskişehir Espark AVM’de şort giyen iki kadın, Ziya Işık adlı erkek tarafından saldırıya uğradı

Eskişehir Espark AVM içerisinde iki kadın biri şort, diğeri elbise giydiği gerekçesiyle, Ziya Işık isimli erkek tarafından saldırıya uğradı. Kadınlar Işık'tan şikayetçi oldu. Uzaklaştırma tedbiri kararı isteyen kadınlar karakolda "Bir daha nerede göreceksiniz ki aynı kişiyi" cevabı aldı. Ziya Işık tarafından tacize uğrayan kadınlardan Zozan Güneş, Sendika.Org'a konuştu. Güneş, "Ziya Işık'tan davacı ve şikayetçiyim" dedi

Eskişehir Espark AVM’de şort giyen iki kadın, Ziya Işık adlı erkek tarafından saldırıya uğradı

Eskişehir Espark AVM içerisinde dün (29 Nisan) iki genç kadından biri şort giydiği, diğeri elbise giydiği gerekçesiyle, Ziya Işık isimli erkek tarafından saldırıya uğradı.

Kadınlar alışveriş merkezi içerisindeki markete giderken yaklaşık 60 yaşında, yüzünde maskesi olmayan Ziya Işık tarafından hakaretlere uğradı. Burada Ziya Işık kadınların yüzlerine doğru uzaktan tükürdü. Kadınlar özel güvenliğin yanına giderek durumu bildirdiklerinde polisi aramaları gerektiği söylendi. Ardından danışma masasından polisi arayan kadınlar burada polis ile konuşurken, Ziya Işık kadınların yanına tekrar gelerek cinsiyetçi küfürler söyledi. Bir süre sonra alışveriş merkezine gelen polise, durumu anlatan kadınlar karakola şikayetçi ve davacı olmak için ifade vermeye gitti. Ziya Işık karakoldaki ifadesinin ardından serbest bırakıldı. Kadınlar onları korkutup, rencide eden, hakaretlerde bulunan ve cinsiyetçi küfürler eden Ziya Işık hakkında 6284 Sayılı Kanun gereği tedbir kararı talebinde bulundu.

Tacize uğrayan kadınlardan Zozan Güneş, Ziya Işık tarafından AVM içerisinde iki kez tacize uğradığını ve Işık’ın karakoldaki ifadesinin ardından serbest bırakılmasını Sendika.Org’a anlattı:

Ziya Işık soğukkanlı ve cesaretli bir şekilde herkesin içerisinde ‘Türk kadınına yakışıyor mu bu şortu giymek, şu halinize bakın’ diyerek bağırdı. Bu yaşandıktan sonra biz özel güvenliğin yanına gidip oradan danışmaya polisi aramaya geçtiğimizde Ziya Işık burada bir kez daha önümüzde dikilip yeniden hakaretler yağdırıp, cinsiyetçi küfürler etmeye başladı. Yine aynı erkek tarafından ikinci kez tacize uğradık aslında. Biz şikayetçi olmaya gittiğimizde karakoldaki polis ‘Partner olmanız lazım uzaklaştırma kararı alabilmek için, vermiyoruz böyle durumlarda. Bir daha nerede göreceksiniz ki aynı kişiyi’ dedi. Ama kamuya açık alanda bile iki kere taciz etme cesaretinde bulunan bir kişinin bir daha beni görmemesi mucize olur. Çünkü elini kolunu sallayarak karakoldaki ifadesinin ardından çıktı. Ziya Işık’tan davacı ve şikayetçiyim.

Zozan Güneş, sosyal medyada da yaşadıklarını anlatarak, “Sahi ne kadar zor bir şey Kadın olmak Türkiye’de kadın olmak, Türk kadını olmak.. Neyse ne her şekilde Kadın olmak çok zor. Kendimi hiç bir şekilde güvende hissetmiyorum. Tedirginim, korku doluyum ve fazlasıyla öfkeliyim. Güçlü olmaktan, güçlü durmaktan da yoruldum” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur