Erdoğan ve Biden telefonla görüştü: NATO zirvesinde ikili bir görüşme yapılacak

ABD Başkanı Joe Biden, Erdoğan ile telefonda görüştü. Görüşmede NATO zirvesi sırasında ikili bir görüşme yapılması planlandı

Erdoğan ve Biden telefonla görüştü: NATO zirvesinde ikili bir görüşme yapılacak

ABD Başkanı Biden, başkan olmasının 3. ayında Erdoğan ile telefonda görüştü.

Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada Başkan Biden’ın, taraflar arasında daha kapsamlı yapıcı ilişkilerle anlaşmazlıkların etkin biçimde çözümüne ilişkin ilgisini dile getirdiği kaydedildi.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, açıklamada iki liderin Haziran ayındaki NATO Zirvesi sırasında ikili bir görüşme yapma konusunda mutabakata vardığı da belirtildi. Bu görüşme sırasında Biden ile Erdoğan’ın ikili ve bölgesel ilişkileri kapsamlı olarak ele alacakları belirtildi

İki cümlelik kısa açıklamada, 1915 olaylarının Ermeni soykırımı olarak tanınması konusunun gündeme gelip-gelmediği belirtilmezken, Bloomber Biden’ın, soykırımı tanıyacağını Erdoğan’a ilettiğini aktardı.

BLOOMBERG: “BİDEN 1915’TEKİ KATLİAMI ERMENİ SOYKIRIMI OLARAK TANIMA NİYETİNİ ERDOĞAN’A İLETTİ”

Cumhurbaşkanlığı açıklaması

Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı’ndan yapılan açıklama ise şunlar kaydedildi:

Cumhurbaşkanı Erdoğan, FETÖ’nün ABD’deki varlığı ve ABD’nin Suriye’de PKK-PYD terör örgütüne verdiği destek gibi konuların çözüme kavuşturulmasının, Türk-Amerikan ilişkilerinin daha ileri seviyelere taşınması için önemli olduğunu ifade etti. İki lider, Haziran ayında düzenlenecek NATO Liderler Zirvesi’nin marjında görüşme konusunda anlaşmaya vardı.

3 ay sonra ilk görüşme

Biden ve Erdoğan, ABD Başkanı’nın görevine resmen başlamasından 3 ay sonra ilk kez görüşmüş oldu.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la ilk yüz yüze görüşmesini geçen ay sonlarına doğru Brüksel’deki NATO Dışişleri Bakanları toplantısı sırasında yapmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur