Enerji-Sen, İBB yöneticilerine seslendi: “AYM kararına uyun, işçiler arasındaki ayrımı kaldırın”

DİSK/Enerji-Sen Sendika Genel Merkezi'nde basın açıklaması yaparak İBB iştiraklerinde çalışan işçiler ile kadrolu işçiler arasındaki ayrımın kaldırılmasını, AYM'nin konu ile ilgili kararının uygulanmasını istedi

Enerji-Sen, İBB yöneticilerine seslendi: “AYM kararına uyun, işçiler arasındaki ayrımı kaldırın”

Enerji-Sen, İstanbul Büyükşehir Belediyesi İSKİ ve İGDAŞ’ta çalışan kadrolu ve 696 sayılı KHK ile taşerondan belediye şirketi İSPER AŞ’ye geçirilen işçiler arasındaki ayrımın kaldırılması ve AYM’nin “Tüm çalışanların sendika ayrımı yapılmaksızın tüm haklardan eşit yararlanır” kararının uygulanması için basın açıklaması yaptı.

Bine yakın işçi “İSPER değil İSKİ işçisiyiz” diyor, İBB’de ikinci sınıf işçi uygulaması daha ne kadar sürecek?

Açıklamaya Enerji-Sen işçileri, DİSK/Basın-İş YK Üyesi Ali Ergin Demirhan ve  Dev-Turizm İş Marmara Bölge Temsilcisi Turgay Özdemir katıldı. Basın açıklamasını Enerki-Sen Genel Başkanı Süleyman Keskin okudu.

İBB iştirak şirketlerinde örgütlendikleri 1,5 yıllık süreçte çok sayıda hukuksuzluk ile mücadele ettiklerini dile getiren Keskin, “Hak arama çizgisinden asla vazgeçmeyen sendikamız, örgütlenme atağına geçtiği her dönemde İBB yöneticilerinin keyfi hukuksuzlukları ile karşı karşıya kalmıştır” dedi.

İşçilerin sorunlarına kulak tıkadılar

Pandemi sürecinin başından beri işçilerin yaşadıklarını sorunları dile getirdiklerini, toplantılar ve dilekçeler ile İBB yöneticilerine ilettiklerini belirten Keskin, belediye yöneticilerinden yalnızca “Sorunları çözüyoruz. Biraz sabır” yanıtı aldıklarını, geçen süreç içerisinde İBB yöneticilerinden işçilerin taleplerine kulak tıkadıklarını, hiç bir adımın atılmadığını aktardı.

Pandeminin en yoğun olduğu bugünlerde çok sayıda haneye girerek sayaç okuyan işçilere verilen işçilere verilen maskelerin kalitesiz, dezenfektanların yetersiz olduğunu ifade eden Keskin, yazın kışlık, kışın yazlık kıyafet verilmesinin ise artık gelenek haline getirildiğini aktardı.

Emek, hak, demokrasi rafa kaldırılmıştır

Kadrolu ve şirket işçileri arasında ayrım yapılması, 696 sayılı KHK uygulamasına aykırı olarak İSPER işçilerine hem su hem de doğalgaz sayaçlarının okutturulması ve çalışma saatlerinde uygulanan eşitsizlik gibi onlarca sorun ile karşı karşıya olduklarını ifade eden Keskin, “Bu çalışma koşullarına karşı en ufak bir ses çıkaran, “olmaz” diyen ne kadar işçi arkadaşımız varsa değerli kurum yöneticilerimiz tarafından keyfi disiplin cezaları ile susturulmaya çalışılmış; emek, hak, demokrasi gibi bildiğimiz ne kadar değer varsa üzülerek belirtiyoruz ki maalesef rafa kaldırılmıştır” diyerek açıklamasını şu sözlerle sürdürdü:

Her geçen gün çalışma koşullarının ağırlaştığı bu süreçte tüm çalışan işçiler haklarında iyileştirme bekler iken imzalanan tis sürecinin çözüm olacağını düşlerken maalesef yine hayal kırıklığı ile karşılaşmışlardır. Ana yasa mahkemesinin 30.12.2020 tarihinde vermiş olduğu karar ile 6356 sayılı yasanın 39. Maddesinin 4. Bölümünde yapılan değişikler ile tüm çalışanların sendika ayrımı yapılmaksızın tüm haklardan eşit yararlanır demesine rağmen İsper A.Ş yönetim kurulu almış olduğu karar ile binlerce işçi arkadaşımızın mağdur olmasına neden olmuştur.  Hangi akıl hangi gerekçe ile bu kararı almıştır bilemiyoruz.  Anayasa mahkemesi karar tarihi ve resmi gazetede yayınlanma tarihi ile sözleşme imzalama tarihi belli iken alınan karar dayanaksızdır. Yaşanılan bu tablo karşısında işçilerimiz bilgi almak için insan kaynakları birimini aradıklarında yetkili sendikaya üye olun çağrısı yapan kurum yöneticileri maalesef anayasayı çiğnemektedir. Çağrımız buradan tüm kurum yöneticilerimizedir. Bir an önce bu hukuksuzluktan vaz geçin. Sadece bizim üyelerimiz değil maaşlarında kesinti yaptığınız her arkadaşımızı mağdur ettiniz. Bir an önce almış olduğunuz yanlış karardan dönerek yapılan hatanın düzeltilmesini ve çalışma koşullarımızın insanca çalışılacak koşullara getirilmesini bekliyoruz.

Ya hep beraber ya hiç birimiz

Konuşmasının sonunda iBB yetkililerine seslenen Keskin, “Bu söylemlerimizden rahatsız olduğunuzu biliyoruz ama unutmayın ki derdimiz sizleri rahatsız edecek bir tavır takınmak değil yaşadığımız sorunların gözükür olması ve bu doğrultuda bir an önce sağlıklı kararların alınıp tüm çalışanlara ve 16 milyon İstanbulluya hizmet veren İBB yönetiminin bir an önce yaşadığımız sorunlara çözüm üretmesidir. Umuyoruz ki bu yaptığımız açıklama ile çalışan işçilerin taleplerine bir an önce çözüm için adım atılacaktır” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur