Duygu Delen davasında adli tıp uzmanları dinlenecek

Duygu Delen’in şüpheli ölümüne ilişkin açılan davanın görülen duruşmasında, 3 adli tıp uzmanı doktorun dinlenmesine karar verildi

Duygu Delen davasında adli tıp uzmanları dinlenecek

Antep’in Şehitkamil ilçesinde 13 Ağustos 2020 tarihinde Duygu Delen’in (17) şüpheli ölümüne ilişkin açılan davanın 3’üncü duruşması Antep 10’uncu Ağır Ceza Mahkemesi’nde görüldü. Duygu’nun ölümü ile ilgili Mehmet Kaplan’ın “çocuğun kasten öldürülmesi”, “çocuğun nitelikli cinsel istismarı”, “hakaret” ve “konutta yağma” suçlarından tutuklu yargılandığı davanın duruşmasında sanık tutuklu bulunduğu cezaevinden Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) ile duruşmaya katılırken, Duygu’nun ailesi ve avukatları duruşma salonunda hazır bulundu. Duruşmaya, Antep Barosu Başkanı Bektaş Şarklı ile kadın kurumları temsilcileri de katıldı.

Duruşmada ilk olarak söz alan baba Bülent Delen, olay yerinde keşif yapan bilirkişi heyetinin hazırladığı rapordaki çelişkilere değinerek, “Sanık cezalandırılsın” talebinde bulundu.

Bilirkişilerin raporlarının açıklanması istendi

Ardından savunma yapan aile avukatı Mehmet Balcı, raporların çeliştiğini dile getirerek, doktor raporunda Duygu için “bilinci kapalı”, bilirkişi raporunda bilincin tam kapalı olmadığının yer aldığını söyledi. Mehmet, “Rapordaki ‘ağırlıklı zorlamasına bağlı olarak’ ifadelerine katılmıyoruz. Burada denge kurma adına sanki böyle bir cümle kurulmuş. Dosyada 4 ayrı bilirkişi raporu oldu. Raporlardaki çelişkilerin giderilmesi için bilirkişilerin gelip raporlarını açıklamalarını istiyoruz” dedi.

Sanık Mehmet Kaplan ise yaptığı savunmasında üzerine atılı suçlamaları reddederek, tahliye talebinde bulundu.

Duruşma ertelendi

Verilen aranın ardından mahkeme heyeti, adli tıp uzmanları Nadir Arıca, Hakan Kar ve Murat Akbaba’nın dinlenmesine, sanığın tutukluluk halinin devamına karar vererek, duruşmayı 16 Haziran’a erteledi.

Kaynak: Jin Nesw

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur