DİSK yönetiminden 1 Mayıs öncesi ‘talihsiz’ fotoğraf

İçişleri Bakanlığı, 1 Mayıs’a bir hafta kala DİSK yönetimi ile Afet Eğitim İşbirliği Protokolü imzalandığını duyuran bir Twitter mesajı paylaştı. Mesajda DİSK yönetimi ile Süleyman Soylu’nun yan yana poz verdiği fotoğraflar yer alıyor. Aslında görüşmenin ana konusu 1 Mayıs’tı ve İçişleri Bakanlığı da bu süreçte 1 Mayıs etkinlikleri üzerinde terör estiriyordu. Hal böyleyken DİSK yönetiminin Soylu ile böylesi bir poz vermekten kaçınmaması izaha muhtaç bir görüntü açığa çıkardı

DİSK yönetiminden 1 Mayıs öncesi ‘talihsiz’ fotoğraf

İçişleri Bakanlığı’nın Twitter hesabından dün (22 Nisan) 11.20’de yapılan bir paylaşımda İçişleri Bakanlığı ile DİSK arasında, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu tarafından 2021 Afet Eğitim Yılı kapsamında Afet Eğitim İşbirliği Protokolü imzalandığı duyuruldu.

İçişleri Bakanlığı tarafından yayımlanan fotoğraflarda Süleyman Soylu ve İçişleri Bakanlığı yetkilileri ile birlikte DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Adnan Serdaroğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Remzi Çalışkan ve DİSK YK üyesi Seyit Aslan aynı karede yer alıyor.

1 Mayıs görüşülürken

Afet Eğitim İşbirliği Protokolü daha önce de İçişleri Bakanlığı’na bağlı AFAD Başkanlığı ile diğer konfederasyonlar ve meslek örgütleri arasında da imzalanmıştı. Protokolün DİSK ile imzalanması ise gecikmişti.

Sendika.Org’un edindiği bilgilere göre dünkü görüşmenin ana gündemi 1 Mayıs süreciydi. Afet Eğitim İşbirliği Protokolü’nün gecikmiş imza sürecinin tamamlanması da bu görüşme vesilesi ile gündeme geldi.

İçişleri Bakanlığı’nın pandemi bahanesiyle 1 Mayıs açıklamaları ve etkinlikleri üzerinde terör estirdiği bir dönemde DİSK yönetimi ile “işbirliği fotoğrafı” servis ederek ilerici muhalefet zeminindeki kırılganlığı artırmayı amaçlaması mümkün.

Fakat DİSK yönetiminin bu durumdan neden kaçınmadığı sorusu da ortada duruyor. DİSK’in resmi hesabından söz konusu görüşmeye ilişkin bir paylaşım ya da açıklama yapılmadı.

İstanbul Kadıköy’de 1 Mayıs’a çağrı eylemine polis saldırısının gerçekleştiği bir günde Soylu ile yan yana tören pozu verilmesi ve bunun İçişleri Bakanlığı tarafından paylaşılması da DİSK yöneticilerine yönelik eleştirel paylaşımlara konu oldu.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur