Çalışanlarını tazminatsız işten çıkaran Bimeks için iflas kararı

Mali kriz gerekçesiyle çok sayıda mağazasını kapatan ve çalışanlarını tazminatsız işten atan teknoloji parakende zinciri Bimeks için iflas kararı verildi

Çalışanlarını tazminatsız işten çıkaran Bimeks için iflas kararı

Türkiye’nin en büyük teknoloji ürünleri mağazalarından biri olan Bimeks, mali krizi gerekçe göstererek önce birçok mağazasını boşaltıp, sonra da sırayla kapatma işlemine giderek yüzlerce çalışanını tazminatsız olacak işten çıkarmıştı. Bimeks hakkında açılan davalardan biri sonuçlandı.

İstanbul Anadolu 3. Asliye Ticaret Mahkemesi, teknoloji perakendecisi Bimeks’in iflasına karar verdi.

17 Şubat’ta alınan ve 12 Nisan’da ilan edilen mahkeme kararında şu ifadelere yer verildi:

İstanbul Ticaret Sicil Memurluğunun 270380/0 sicil sayısında kayıtlı yukarıda unvanı ve adresi yazılı şirketin İstanbul Anadolu 3. Asliye Ticaret Mahkemesinin 2019-469 Esas sayılı dosyasından 17.02.2021 günü saat 15:36’den itibaren iflasına karar verilmiştir. İ.İ.K.166. Maddesi gereğince keyfiyet tebliğ ve ilan olunur. 12.04.2021

Direnişe devam

Örgütlenme Uzmanı Betül Celep, iflasın direnişteki işçiler açısından olumlu bir durum olmadığını belirterek, “İflas kararının ardından önce devlet alacakları, daha sonra işçi alacakları ödenecek. Ancak geçen süreçte şirketin mal varlıkları boşaltıldığı için el koyulacak bir şeyde kalmadı” dedi.

Sendika.Org’a konuşan Örgütlenme Uzmanı Celep şunları söyledi:

İşçi arkadaşlardan birisi yıllar önce iflas istemi davası açmıştı. Yani “Ya iflas vereceksin ya da benim borcumu ödeyeceksin” denildi. Son duruşması görüldükten sonra şirketin istinafa gidecekleri bir süresi vardı. Aslında o süreiçinde istinafa gidildi, “İflas istemiyoruz” dediler. Ancak bu sürede işçiye borcunu da ödemediler.

İflas masası açıldıktan sonra yalnızca şirketin kendi mal varlıklarına gidiliyor. Akgirayların kişisel mal varlıklarına el konulamıyor. Bunlar da zaten 4-5 yıl içerisinde tüm mal varlıklarını aktardılar. Şuan şirketin mal varlığından çok borç var. İflas kararı verilmiş olmasının bizim için olumlu bir tarafı yok. Zaten en başta devlet alacakları ödeniyor, sonra işçi alacakları ödenecek.

Sadece ödenmeyen maaşları en öne geçirme şansımız olabilir. İşçi arkadaşlar bunun için başvuracak. Ama onun dışında kalan kıdem ve ihbar tazminatlarına sıra gelene kadar vergi borçları gibi borçlar ödenecek. Dolayısıyla direniş devam ediyor.

Çünkü şöyle bir uygulamada yok. Bu Akgiraylar kimdir, kişisel mal varlıkları nasıl elde edilmiştir diye bir araştırma yapılsa gerçek ortaya çıkacaktır. Yüzlerce suç duyurusunda bulunduk, direnişerde anlattık. Bu kişilerin kişisel mal varlıklarına gitmenin yolu yöntemi neyse yapılabilir. ama arkaları kudretli oldukları için yapılmıyor. O yüzden direnişe devam edeceğiz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur