Biyokütle Termik Santraline karşı zafer: ÇED iptal edildi

Karabucak Çevre Platformunun, Tarsus’ta yapılması planan, Biyokütle Termik Santraline karşı yürüttüğü mücadele kazanımla sonuçlandı

Biyokütle Termik Santraline karşı zafer: ÇED iptal edildi

Tarsus’ta yapılması planan Biyokütle Termik Santralinin yapımı, Karabucak Çevre Platformunun verdiği mücadele ile durduruldu. Platform konuya dair basın açıklaması gerçekleştirdi.

“Mücadele ettik, direndik, kazandık!”

Karabucak Çevre İnisiyatifi tarafından yapılan zafer açıklaması şu şekilde:

Mücadele ettik, direndik, kazandık!
Doğa kazandı! Memleketin dört bir yanında termik santrallere karşı direnen yaşam savunucuları kazandı.

Biçer Enerji Üretim İnşaat A. Ş tarafından Karabucak Mevkiinde yapılması planlanan “Biyokütle Atıkların Yakılmasına Dayalı Enerji Üretim Santrali”ne dair ÇED (Çevre Etki Değerlendirme) olumlu raporunun iptali için açtığımız davada Mersin 1. İdare Mahkemesi tarafından iptal kararı verilmiştir. Burada Biyokütle Termik Santrali yapılamayacaktır.

Mahkemenin yürütmeyi durdurma kararı hem Tarsus Halkı açısından, hem de Türkiye’nin dört bir yanında ekoloji mücadelesi verenler açısından çok olumlu bir karardır. Mahkemenin kararı pek çok şehirde yapılması planlanan termik santrallere karşı yürütülen davalar  açısından emsal  teşkil etmektedir. Bu karar kuşkusuz 2 yıldır sürdürdüğümüz mücadelenin sonucudur.

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın önünü açtığı şirketlerin kar hırsı için doğaya ve yaşam alanlarına yapılan saldırıların arttığı, İkizdere’ de   yağmacı Cengiz Holding’in arkasına devlet gücünü alarak yapmaya çalıştığı taş ocağına karşı ağaca, suya, börtü böceğe sahip çıkan köylülerin şiddetle bastırılmaya çalışıldığı bir süreç içerisindeyiz. Tam da böyle bir süreç içerisinde 2 yıldır Tarsus’ta yürüttümüz mücadeleler ve katkılar sonucu Biçer Elektrik A.Ş.  tarafından yapılmak istenen Biyokütle Termik Santrali ‘ne karşı açtığımız ÇED iptal davasını kazanmış bulunmaktayız. Bu kazanım yalnızca Tarsus’luların değil ülkenin dört bir tarafında devam eden ekoloji mücadelesi veren herkesindir. İkizdere’ de ve memleketin her bir köşesinde ağacı, dereyi, kuşu, yaşamımızı yok etme pahasına kar  peşinde koşan şirketleri yaşam alanlarımızdan kovana dek mücadeleye devam edeceğiz. Buradan İkizdere köylülerine de selam gönderiyoruz. Biz kazandık, biliyoruz siz de kazanacaksınız.

Sürecin en başından itibaren ekolojik yıkım projesine karşı birlikte hareket ettiğimiz Avukat Yeşim Dağgeçen’e, tesisin yapılması planlanan araziyi kamulaştıran Tarsus Belediyesine ve bu süreçte yanımızda olan tüm dostlarımıza teşekkür ederiz.

Karabucak Çevre İnisiyatifi bundan sonra da gerek Karabucak’ta gerekse Tarsus’ta doğaya, yaşama zarar veren her türlü rant projesine karşı mücadele etmeye devam edecektir.

Karabucak Çevre İnisiyatifi

Sendika.org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur