Bir grup feminist Kobanê davasında yargılanacak

Kobanê davasında yargılanan kadınlar için bir grup feministten davaya dayanışma çağrısı yapılarak tutukluların derhal bırakılması talep edildi

Bir grup feminist Kobanê davasında yargılanacak

6-8 Ekim Kobanê Davasının ilk duruşması 26 Nisan’da Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülecek. Kobanê davasında yargılanan kadınlar için bir grup feministten davaya dayanışma çağrısı yapılarak tutukluların derhal bırakılması talep edildi.

Davaya ilişkin açıklama yapan bir grup feminist, 26 Nisan’da, bağımsız feministlerden Gülfer Akkaya’nın ve kadın mücadelesinden Ayla Akat, Ayşe Yağcı, Aysel Tuğluk, Berfin Köse, Beyza Üstün, Bircan Yorulmaz, Dilek Yağlı, Emine Ayna, Figen Yüksekdağ, Gülser Yıldırım, Gültan Kışanak, Meryem Adıbelli, Pervin Oduncu, Sebahat Tuncel, Sibel Akdeniz ve Zeynep Ölbeci’nin de aralarında olduğu HDP yöneticilerinin yargılandığı dava için iddianameye her gün yeni isimlerin dâhil edildiğini belirti.

Davanın içinden geçtiğimiz süreçte ezilenlere, kadınlara, LGBTİ+’lara, işçilere, Kürtlere yönelen savaş ve baskı politikalarının simge davalarından birisi olduğunu söyleyen feministler şunlara dikkat çekti:

O dönemde IŞİD’e karşı mücadelenin ve bu topraklarda her daim barış ve özgürlük mücadelesinin parçası olan biz feministler de bu davanın takipçisiyiz, tüm tutukluların derhal serbest bırakılmasını ve hiç açılmamış olması gereken bu davanın derhal kapatılmasını istiyoruz.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur