Ankara’da yurtta kalan mutant virüslü hastalar karantinaları bitmeden evlerine gönderildi

Ankara’da Emine Şerife Hanım Yurdu’nda kalan mutant virüslü hastalar karantinaları bitmemesine rağmen “Ölüm dâhil tüm riskleri kabul ederek kendi isteğimle gözlem evinden ayrılıyorum” yazılı belge imzalattırılarak yurttan çıkarıldı. Yurtta son derece sağlıksız koşullarda yaşayan hastalar COVID-19 testi yapılmadan apar topar evlerine gönderildi

Ankara’da yurtta kalan mutant virüslü hastalar karantinaları bitmeden evlerine gönderildi

Ankara’da bir süredir mutant virüs bulaşmış hastalar Emine Şerife Hanım Yurdu’nda kalıyordu. 10 gün boyunca karantinada kalması gereken hastaların bazıları bu süreci tamamlayamadan “Ölüm dahil tüm riskleri kabul ederek izolasyon sürecimi ev/birlik izolasyonunda tamamlayacağımı taahhüt ederek kendi isteğimle Beytepe klinik gözlem evinden ayrılıyorum. İzolasyon kurallarına uyacağımı ve tarafıma uygulanacak tüm yaptırımları kabul ediyorum” yazılı belge imzalattırılarak yurttan çıkarıldı. Test yapılmadan kendi imkânları ile evlerine gönderilen hastalara 14. günün sonunda dışarı çıkabilecekleri söylendi.

Günde 1,5 litre su, sağlıksız yemekler…

Mutasyonlu virüse yakalanan ve yurda götürülen hastalardan biri olan Y.D. yurtta kaldığı süre boyunca yaşadıklarını şu sözlerle anlattı:

Birkaç hafta önce bende mutasyonlu virüs tespit edildi. Test sonucumun pozitif çıkmasının ardından aradılar ve virüsün çok hızlı bulaşabilir olması dolayısıyla beni yurda götüreceklerini söylediler. Yurda yerleştirildim. Günde 1,5 litre su veriyorlardı, talep ettiğimde ise dışarıdan sipariş verebileceğimi söylediler. Üç öğün yemek getiriyorlardı pişmemiş et, makarna verdiler. Yurtta çok fazla insan kalıyordu, devamlı öksürük sesleri duyuyordum.

“Evinize ulaşımı kendiniz sağlayın, toplu taşıma önermiyoruz”

Karantinası bitmemesine rağmen bir görevli tarafından yurttan çıkarılması gerektiğinin söylendiğini ifade eden Y.D. kendi imkânları ile eve gitmek zorunda kaldığını belirterek sözlerini şöyle sürdürdü:

Karantinamın 9. gününün sabahında bir görevli beni aradı ve çıkış işlemlerinin yapıldığını yurttan çıkmam gerektiğini söyledi. Bense virüse yakalandığımı öğrendiğim ilk gün yetkililerin bana telefonda 10. günün sonunda test yapılacağını ve negatif çıkarsam karantinamın biteceğini söylediklerini aktardım. Görevli de gece kararname yayımlandığını ve test yapılmaksızın yurttan çıkarılacağımın bilgisini verdi. Beni yurda götürürken bir araba gelmişti, o arabayla yurda sevkim yapıldı. 9. günümde hala pozitif olduğum için evime nasıl gideceğimi sordum. Telefondaki görevli ise ‘Ne yazık ki bakanlığımız herhangi bir araç tahsis etmedi, ulaşımınızı kendiniz sağlayacaksınız’ dedi. Evimin yurda uzak olduğunu toplu taşıma kullanmak zorunda kalacağımı söylediğimde ise ‘Toplu taşıma ile ulaşımı önermiyoruz’ dediler.

Yurttan ayrılmadan önce çeşitli belgeler imzalatıldığının bilgisini veren Y.D. “Aşağı indiğimde bana iki kâğıt verdiler. Bende bulunan kâğıtta yurtta kaldığım süre boyunca uygulanan işlemler yazıyor. Onlardaki ise ‘Ölüm dâhil tüm riskleri kabul ederek kendi isteğimle yurttan ayrılıyorum’ belgesi. Bu belgeye itiraz ettim çünkü ben kendi isteğimle ayrılmıyorum ki onlar beni gönderiyor. Bu kez de ‘kendi isteğimle ayrılmıyorum’ yazıp imzalayabileceğimi söylediler. 11. günümde filyasyon ekibi eve geldi, test yaptılar pozitif çıktı, iki gün sonra tekrar test için geldiklerinde nihayet negatife döndü” diye konuştu.

Günde 8 bin kişi pozitif çıkıyor, yoğun bakım servislerinin yüzde 80’i dolu

Öte yandan Ocak ayı itibariyle Türkiye’de görülmeye başlayan mutant virüsün bulaşıcılığı ve kuluçka süresinin daha uzun olduğu uzmanlar tarafından bildiriliyor. Son açıklanan verilere göre de Ankara’da mutant virüs oranı yüzde 70 bandında. Ankara Tabip Odası Başkanı Ali Karakoç’un 8 Nisan’da yaptığı açıklamada da Ankara’da normalleşme öncesine oranla COVID-19 polikliniklerine başvuran kişi sayısı on kat arttı. Kentte günde 8 bin kişinin COVID-19 testi pozitif çıkıyor. Yoğun bakım servislerinin yüzde 80’i ise dolmuş durumda.

Sendika.Org (Nur Kaplan)

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur