1 Mayıs 1977, ’89 ve ’96 katliamlarında yitirdiklerimiz anıldı

1 Mayıs 1977, '89 ve '96 katliamlarında hayatını kaybedenler sendika ve meslek örgütlerinin çağrısıyla katledildikleri yerlerde yapılan anma programları ile anıldı

DİSK, KESK, TMMOB ve TTB ile demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri 1977, ’89 ve ’96 katliamlarında hayatını kaybedenler için anma yaptı.

1 Mayıs 1977’de katledilenleri anmak için saat 11.00’da Kazancı Yokuşu’nda bir araya gelindi. Saygı duruşunun ardından katliamda katledilenlerin isimleri anıldı. “1 Mayıs’da düşene dövüşene bin selam”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Gün gelecek, devam dönecek, AKP halka hesap verecek” sloganları atıldı.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve demokratik kitle örgütlerinin temsilcileri adına ortak konuşmayı DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu yaptı.

Konuşmasına 1 Mayıs’ın ve Taksim’in özgürleştirilmesi mücadelesinde kaybedilenleri anarak başlayan Çerkezoğlu şunları söyledi:

Bu ülkede 1 Mayısların ve Taksim’in özgürleştirilmesinin tarihi sınıflar mücadelesinin tarihidir. Demokrasi mücadelesinin tarihidir. Kurucu Genel Başkanımız katledildi. 1976’da Taksim’de yapılan kitlesel 1 Mayıs kutlamasının ardından 1977’de canlarımızı katledildi. 1 Mayıs 977’den 10 Ekim’e yitirdiğimiz bütün arkadaşlarımıza yoldaşlarımıza sözümüz, yaşanan tüm bu baskı ve zorlukları karşısında bu ülkenin geleceğine onların anılarına sahip çıkmak, bütün bu katliamlarının gerçek sorumlularını yargılandığı, hesap verdiği ve bu ülkede  eşitliğin, barışın, kardeşliğin ve demokrasinin egemen olduğu bir düzeni mutlaka kuracağız.

Yaşam koşulları ağırlaştı

1 Mayıs’ı geçen senenin ardından yine pandemi koşullarında karşıladıklarını belirten Çerkezoğlu, pandemi ile birlikte işçi ve emekçilerin yaşam koşullarının daha da ağırlaştığını kaydetti. Yaşam koşullarının yanı sıra sorunların ve öfkenin de büyüdüğü bir dönemden geçtiklerini söyleyen Çerkezoğlu, pandemi sürecinde AKP’nin tüm politikalarını işçi ve emekçiler için değil bir avuç sermayedar için geliştirdiğini dile getirerek, “Genç, kadın işsizliğin en yüksek düzeye çıktığı, işten çıkarmaların tavan yaptığı, işten çıkarmayı yasaklama adı altında Kod-29’u getirilmesi gibi uygulamalara tanık olduk. İşçiler ve emekçiler virüsle burun buruna yaşamaya devam ederken sermayedarlar servetlerine servet katıyor. Bizler yoksullaşıyoruz, ayda 39 liraya yaşamaya mahkum ediliyoruz ama sermayedarlar iktidar sayesinde servetine servet katıyor” ifadelerini kullandı.

Çerkezoğlu, iktidarın tam kapanma adı altında aldığı önlemlerin işçileri kapsamadığını belirterek, “Tam kapanma adı altında alınan önlemlerde işçi sınıfı yine yok. Tam kapanma dediler ama işçilerin yüzde 60’tan fazlası çalışıyor. Yarın işçilerin işçilerine gittiği bir tam kapanma mümkün değil. Bizler açsısından tam kapanma yok, sınıfsal ayrımcılık var. O nedenle pandemi ile birlikte sorunların daha da ağırlaştığı bir ortama mücadelemizi yükselterek gidiyoruz. Bugün yine alanlarda yana yana omuz omuzayız. Yasaklara rağmen umudu birlikte büyütüyoruz. Pandemiye rağmen bizleri saatlerce işyerlerinde çalıştıranlar açık alanda yan yana gelmemizi engelliyor. Dünyanın hiçbir yerinde hiçbir zamanda 1 Mayıs yasaklanamamıştır. Bugün de yasaklara inat buradayız. 2021 yılı 1 Mayıs’ında daha önce yitirdiklerimizin talepleriyle, onların mücadelesini bu güne taşıyarak, alanlarda, meydanlarda  1 Mayıs’ı coşkulu bir şekilde kutlayacak, etkinliklerimizi gerçekleştireceğiz” diye konuştu.

Çerkezoğlu, konuşmasında son olarak taleplerini şöyle sıraladı:

  • Herkese aşı, herkese gelir desteği sağlanmalı, acil ve zorunlu işler dışında 4 hafta çarklar durdurulmalıdır!
  • Çalışırken hastalanan emekçiler için Covid-19 iş kazası ve meslek hastalığı olarak kabul edilsin!
  • Kod-29 ve ücretsiz izin zulmüne son!
  • İşsizlik Sigortası Fonu kaynakları patronlara değil işçilere ve işsizlere!
  • Asgari ücret üzerindeki tüm vergi ve kesintiler sıfırlansın!
  • İşsizliğe karşı kamu istihdamı artırılsın, hukuksuz biçimde işten çıkarılan kamu emekçileri işlerine iade edilsin, çalışma süreleri azaltılsın.
  • Doğa katili projelere, Kanal İstanbul’a, betona, savaşa, silahlanmaya, sermayeye değil aşıya ve sosyal desteklere kaynak!
  • Az kazanandan az, çok kazanandan çok vergi alınsın! Zorunlu mallarda ve elektrik, su, doğalgaz, iletişim faturalarında dolaylı vergiler sıfırlansın.
  • Örgütlenme, özgür toplu sözleşme ve grev hakkı önündeki tüm engeller kaldırılsın!
  • İstanbul Sözleşmesi Yaşatır. 6284 sayılı yasa etkin şekilde uygulansın, Uluslararası Çalışma Örgütü’nün İşyerinde Şiddete Karşı 190 sayılı sözleşmesi onaylansın!

Çerkezoğlu’nun konuşmasının ardından Kazancı Yokuşu’na karanfiller bırakıldı. Buradaki anma etkinliğinin sona ermesinin ardından kitle Şişhane’ye yürüdü.

“Mehmet Akif Dalcı ölümsüzdür”

Şişhane’de 1 Mayıs 1989’da katledilen Mehmet Akif Dalcı için anma yapıldı. Anmada konuşmayı TMMOB İstanbul İl Koordinasyon Kurulu Sekreteri Cevahir Efe Çelik yaptı.

“Bizler bu topraklarda yaşan işçiler, emekçiler, mühendis, mimar, şehir plancılar ve hekimler olarak aklı bilimi ve insan sağlığını öncelemeyen bir iktidar tarafından yönetiliyoruz. COVID-19 salgınında dünyanın en beceriksiz iktidarı altında resmen hayatta kalmaya çalışıyoruz. Tam kapanma önlemleri adı altında açıklanan pakette bile halkın sağlığını, işçinin sağlığını ve gelirini öncelemeyen sermayenin çıkarlarını önceleyen bir iktidar tarafından yönetiliyoruz. Çarklar hala dönmeye, işçilerin çoğu çalışmaya,  sağlık emekçileri tükenmeye devam ediyor. Üstüne üstlük bu koşullarda alanlarda 1 Mayıs kutlanamaz derken iktidar ve ortakları tarafından lebalep kongreler yapılıyor, tarikat şeyhlerinin cenazelerinde tüm iktidar sıraya diziliyor.” diyen Çelik ortak talepleri tekrar sıraladı.

Şişhane’deki anmanın ardından Kadıköy’e geçen kitle burada, 1 Mayız 1996’da katledilen devrimciler için anma yaptı. Devrimcilerin katledildikleri yere karanfil bırakılmasının ardından anma programları sona erdi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur