Doğa savunucuları Kanal İstanbul’a karşı sokağa çıktı: “İstanbul ve doğa ile inatlaşılmaz”

İktidarın Kanal İstanbul Projesi'ni yeniden gündeme getirmesine karşı Kadıköy'de kitlesel bir buluşma düzenleyen Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu kenti ve doğayı katledecek bu rant projesine karşı direneceklerini duyurdu

Doğa savunucuları Kanal İstanbul’a karşı sokağa çıktı: “İstanbul ve doğa ile inatlaşılmaz”

Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu, iktidarın Kanal İstanbul projesini yeniden gündeme almasına Kadıköy’de düzenlenen kitlesel protestoyla yanıt verdi.

Eylem öncesinde Bostancı’da buluşan doğa savuncuları Kadıköy’e bisikletlerle geldi.

Eylemde Ya Kanal Ya İstanbul Koordinasyonu adına konuşan Ali Sunar, “Halk bu talan projesini istemiyor, binlerce kişi itiraz dilekçesi verdi. Onlarca kurum ve birey dava açtı. Keşif kararını alan mahkeme bir türlü bilirkişi atamıyor fakat ihale hazırlıklarına hız verdiklerini açıklıyorlar. Bir kez daha ‘atı alan Üsküdar’ı geçti’ diyerek yeni hukuksuzluklara imza atmaya çalıştıklarının farkındayız” dedi.

İstanbul Tabip Odası Başkanı Dr. Nazmi Algan da bir konuşma yaparak, kanalın suları kirletip Marmara Denizi’nin bir ölü denize dönüşeceğine dikkat çekerek projeye tepki gösterdi. Algan, “En başından beri Ya Kanal Ya İstanbul Platformu’nun içindeyiz. Ve bu rant projesine sonuna kadar karşıyız” dedi.

Projeye karşı çıkmak için çok fazla sebep olduğunu vurgulayan Algan, şöyle konuştu:

Öncelikle halk sağlığı açısından birkaç noktanın altını çizmek istiyorum. Milyonlarca metreküp hafriyat olacak. Binlerce kamyon yollara düşecek. Bunun yarattığı çevre kirliliği, bunun yarattığı toz duman. Havaalanını inşa ederken orada 43 işçi öldü, iş kazalarında, trafik kazalarında. Bunun yaratacağı iş sağlığı ve güvenliğiyle ilgili problemler, burada yaratılacak olan gürültü kirliliği… Bütün bunları göz önünde bulundurmak lazım.

Kenti yok eden rant projelerine izin vermeyeceklerini belirten doğa savunucuları eylemlerini “Ya İstanbul Ya Kanal” sloganlarıyla  sonlandırdı.

İmar planları onaylandı

Doğa savunucularının Kadıköy’de olduğu sırada Çekmeköy Belediye Başkanı ile açıklamalarda bulunan Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, Kanal İstanbul Projesi’nin imar planlarının onaylanarak askıya çıkarıldığını duyurdu.

Bakan Kurum, “Kanal İstanbul projesine ilişkin daha önce 1/100 bin, 1/5 bin ve 1 bin uygulama imar planlarını askıya çıkarmıştık. Vatandaşlarımızdan gelen talepler, belediyelerimizden, kamu kuruluşlarından gelen talepler doğrultusunda yapılan itirazlar doğrultusunda bu itirazları değerlendirdik. 1/100 binlik planımızı geçen hafta itibariyle askıya çıkardık. 1/5 bin ve 1 bin uygulama imar planlarını da itirazları değerlendirmek, vatandaşlarımızın sorunlarını problemlerini çözerek İstanbul’umuza değerine değer katacak. Kanal İstanbul Projesi için artık imar planlarını onaylamış ve askıya çıkarmış bulunuyoruz. Bu çerçevede inşallah adımlarımızı da hızlı bir şekilde atmak suretiyle güzel İstanbul’umuza, Kanal İstanbul projesini de kazandırıyor olacağız” dedi.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur