Tahterevalli Müzik Grubu’ndan 8 Mart için şarkı: “Ayağa kalkıyoruz!”

Tahterevalli Müzik Grubu, kadın mücadelesinin sembol günlerinden 8 Mart günü için “Ayağa Kalkıyoruz!” isimli şarkısını yayınladı. Şarkıyı, İzmir’den 10 kadın seslendirdi

Tahterevalli Müzik Grubu’ndan 8 Mart için şarkı: “Ayağa kalkıyoruz!”

Tahterevalli Müzik Grubu, kadın mücadelesinin sembol günlerinden 8 Mart günü için “Ayağa Kalkıyoruz!” isimli şarkısını yayınladı. Şarkıyı, İzmir’den 10 kadın seslendirdi.

Şarkıyı; hem kadınların hem siyahların hak savunuculuğunu yapan Maya Angelou’nun, 1978’de yayınlanan ve Faris Kuseyri çevirisiyle Ayrıntı Yayınları’ndan çıkan “Kafesteki Kuşun Şarkısı” kitabındaki “Ayağa Kalkıyorum” şiirden hareketle oluşturduklarını ifade eden grup, açıklamasında “…kitabını okuduğumuzda bizi en çok etkileyen şiir “Ayağa Kalkıyorum” oldu.

Bu şiiri, bir esin kaynağı ve hareket noktası olarak alıp şarkının sözlerini oluşturduk. 8 Mart günü için yola çıkan bu şarkıyı, sokaklarda eşit ve özgür bir yaşam için mücadele eden tüm kadınların mücadelesine, Maya Angelou’nun adalet için çaldığı bir ıslık olarak iletiyoruz ve büyüyen kadın mücadelesine alanlarda eşlik etmesini diliyoruz.” sözlerine yer verdi.

“Ayağa Kalkıyoruz!” şarkısının sözleri ise şöyle:

Beni tarihe kaydedebilirsiniz

Acı sözlerle yalanlarla

Beni yerin dibine batırabilirsiniz

Ama uçuşan bir toz gibi

Ben yine ayağa kalkıyorum

 

Beni sözlerinizle vurabilirsiniz

Gözlerinizle yaralayabilirsiniz, beni

Nefretinizle öldürebilirsiniz

Ama hava gibi su gibi

Ben yine ayağa kalkıyorum

 

Korkulu geceleri geride bıraktık

Utanan tarihin evinden çıktık

Acıdaki geçmişten şafaklara doğru

Biz yine ayağa kalkıyoruz

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur