Suriye’de TSK kontrolündeki bölgelerde gerilim tırmanırken Kilis’e iki roket düştü

Suriye'de TSK etrafındaki gerilim tırmanırken Kilis'e düşen iki roket buzdağının görünen kısmı bile sayılmaz. Rusya El Bab ve Cerablus bölgesini balistik füzelerle vuruyor, Afrin ve Rakka çevresinde YPG-QSD ile, El Bab güneyinde de Suriye ordusu ile çatışmalar yaşanıyor. Cihatçı cennetine dönen ve IŞİD bağlantılı grupların TSK konvoylarını vurduğu İdlip ise savaşın taraflarına bolca çatışma gerekçesi üretmeye devam ediyor

Suriye’de TSK kontrolündeki bölgelerde gerilim tırmanırken Kilis’e iki roket düştü

Gece saatlerinde Kilis’e sınırın Suriye tarafından atılan iki roket düştü. AA’nın haberine göre Eski Beşevler Mahallesi’ndeki boş alan ve bir mermer atölyesine düşen roketler can kaybına yol açmadı.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da “Suriye’den atıldığı belirlenen roketler Kilis’te boş araziye düşmüştür. Olayda yaralanan vatandaşımız olmamıştır” denildi.

Olay, TSK kontrolündeki Suriye topraklarının YPG-QSD kontrolündeki bölgelerle temas hattında çatışmaların sürdüğü bir dönemde yaşanırken, roketlerin kuzey Halep’in YPG kontrolündeki Tel Rıfat kasabasından atılmış olabileceği ihtimali dile getiriliyor.

TSK ve güdümündeki cihatçı gruplar ile Kürt güçleri arasındaki çatışmalar yalnızca kuzey Halep’te değil kuzey Rakka’da da sürüyor.

Kuzey Rakka’da M4 otoyolu üzerinde bulunan stratejik öneme sahip Ayn İsa kasabası çevresinde süren çatışmalarda cihatçı grupların ilerleme girişimleri püskürtüldü. YPG’ye yakın ANHA, cihatçı grupların vurulma anına ait görüntüleri yayımladı.

El Bab’da Rusya ve Suriye ordusu ile gerilim

TSK ve cihatçı gruplar yalnızca Kürt güçleriyle değil Rusya ve Suriye ordusu ile de gerilim yaşıyor.

Fırat Kalkanı operasyonuyla 2017’de TSK kontrolüne giren El Bab kasabasının güneyine iki aydır yığınak yapan Suriye ordusu ile cihatçılar arasındaki çatışmalar yer yer sürüyor.

Söz konusu bölgeler Rusya’nın da hedefinde. El-Bab ve Cerablus’un kırsal bölgeleri mart ayının ilk yarısında iki kez balistik füzelerle hedef alındı. Rusya ve Suriye ordusu tarafından bir hafta arayla düzenlenen iki saldırıda, kaçak petrolün rafine edildiği ve satıldığı pazar alanları vurulmuştu.

İdlip’te cihatçılar saldırıyor

Bütün bunların yanında IŞİD bağlantılı grupların İdlip’te TSK konvoylarını hedef alan saldırıları da sürüyor.

Çok boyutlu gerilimlerin odağındaki TSK, İdlip’teki devasa askeri varlığını tahkim etmeyi sürdürürken şimdi de Hatay’ın Reyhanlı ilçesi ile İdlip’i birbirine bağlayan Bab el Hava sınır kapısı yakınlarına inşa ettiği yeni askeri üsle dikkatleri üzerine çekiyor.

İlgili haberler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur