Şeriat virüsü: Ramazan’da lokantaya gidene dokunuyor, camiye gidene dokunmuyor

Anayasasında laiklik ilkesi yer alan Türkiye Cumhuriyeti’nin yurttaşları bu yıl hıcri takvime göre Ramazan ayına denk gelen 13 Nisan Salı günü ile 12 Mayıs Çarşamba günü arasında lokantaya gidemeyecek ancak teravih namazı kılmak için camiye gidebilecek

Şeriat virüsü: Ramazan’da lokantaya gidene dokunuyor, camiye gidene dokunmuyor

COVID-19 pandemisi tedbirleri kapsamında bu yıl Ramazan ayında lokantalar kapalı, camiler açık. Lokantaların neden özellikle Ramazan ayında kapalı olacağının ve geçen yıl teravih namazına kapalı olan camilerin bu yıl vaka sayıları daha da tırmanmış olmasına rağmen neden açık olacağının bilimsel izahı yok, tek izahı var, o da şer’i.

Lokantalar kapalı

Tayyip Erdoğan, 29 Mart pazartesi günü gerçekleştirilen kabine toplantısından sonra lokantaların Ramazan’da kapalı olacağını söylemişti:

“Lokanta ve kafe gibi işletmeler renk ayrımı olmaksızın tüm Türkiye’de yüzde 50 kapasite ve belirlenen kurallara uygun şekilde çalışabilecek. Ramazan’da ise hizmetler paket servis ile sınırlandıracak.”

Camiler açık

Lebalep AKP kongreleri ile ilgili eleştiride bulunmaktan kaçındığı için eleştirilerin hedefinde olan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca da bu Ramazan’da namazların devam edeceğini söyledi:

“Teravihler kapalı olmayacak. Bu noktada hassasiyet gösterilerek, tedbirler alınarak kılınmaya devam edilecek.”

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur