Sendika.Org editörü Demirhan’a “Cumhurbaşkanına Hakaret”ten 7 bin TL ceza

Sendika.Org editörü Ali Ergin Demirhan, Ocak-Mart 2018'de Afrin savaşı ile ilgili yayımlanan haberler nedeniyle yargılandığı davada “Cumhurbaşkanına Hakaret”ten 7 bin TL para cezasına çarptırıldı. Bu, Demirhan hakkında aynı suçlamadan verilen üçüncü ceza

Sendika.Org editörü Demirhan’a “Cumhurbaşkanına Hakaret”ten 7 bin TL ceza

Fotoğraf: Cansu Pişkin (P24)

Sendika.Org editörü Ali Ergin Demirhan, Ocak-Mart 2018 döneminde Afrin savaşı ile ilgili yayımlanan haberler nedeniyle yargılandığı davada “Cumhurbaşkanına Hakaret”ten 7 bin TL para cezasına çarptırıldı.

Nasıl başladı, nasıl devam etti?

İstanbul 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde açılan davada ilk başta “terör örgütü propagandası” suçlaması ile yargılanan Demirhan, bu suçlamadan beraat etti ancak dava “Cumhurbaşkanına hakaret” suçlaması ile sürdürüldü. Suçlamanın değişmesi üzerine Demirhan’ın avukatları mahkemenin “görevsizlik” kararı vererek dosyayı Asliye Ceza Mahkemesi’ne göndermesini istedi ancak bu talep de reddedildi.

Davanın 24. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen üçüncü duruşmasında Demirhan ve avukatları hazır bulunurken, P24 ve Press in Arrest gözlemcileri de duruşmayı izledi.

Konjonktür gereği açılan bir dava

Demirhan savunmasında, suçlamaya gerekçe yapılan haberlerdeki “Erdoğan’ın diktatörlüğünü inşa savaşı” ifadesinin uzun süredir iktidarda bulunan ve olağanüstü durumları yetkilerini daha da artırmak için kullanan bir yöneticiye yöneltilmiş politik bir eleştiri olduğunu, toplumsal muhalefetin dile getirdiği bu eleştirinin haberlere aktarıldığını, bundan “hakaret” sonucu çıkarılamayacağını söyledi.

Bu davanın hukuka değil siyasi konjonktüre göre açıldığını, 10 yıl önce böylesi bir dava söz konusu olamayacağı gibi 5 yıl sonra da böylesi davaların olmayacağını söyleyen Demirhan beraatini istedi.

Yasalarla güvence altına alınan ifade özgürlüğü ihlal ediliyor

Demirhan’ın avukatlarından Nurgül Uzuntaş da yerel ve uluslararası mahkemelerden bir dizi emsal karar sıralayarak siyasi liderlerin eleştiriye açık olması gerektiğini, suçlamanın Anayasa ve AİHS ile güvenceye alınan ifade özgürlüğünün ihlali olacağını belirtti.

Avukat Sevgi Dutar da Anayasa’da ve uluslararası sözleşmelerde yazan, Tayyip Erdoğan’ın İnsan Hakları Eylem Planı’nda söz ettiği ifade özgürlüğünün yakın dönemde kadınlardan avukatlara pek çok kesimi hedef alan “Cumhurbaşkanına hakaret” soruşturma ve davalarında ihlal edildiğine dikkat çekti. Dutar, Anayasa değişikliği sonrası parti kimliğiyle hareket eden ve yürütmenin başı olan cumhurbaşkanının eleştiriden muaf tutulamayacağını söyledi.

Hapis cezası para cezasına çevrildi

Mahkeme duruşma sonucunda Demirhan’ın “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçundan 11 ay 20 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına, bu hapis cezasının da 7 bin TL para cezasına çevrilmesine karar verdi.

Bu üçüncü “Cumhurbaşkanına Hakaret” cezası

Bu ceza Demirhan hakkında, “Cumhurbaşkanına Hakaret” suçlamasıyla verilen üçüncü ceza. 24 Haziran 2018 genel seçimlerinde attığı bir tweet nedeniyle yine aynı suçlamadan yargılanan Demirhan, 16 Temmuz 2019’da 11 ay 20 gün; yine 2018’de attığı 6 tweet gerekçe gösterilerek yargılandığı bir başka davada da 1 yıl 2 ay 17 gün hapis cezasına çarptırılmıştı.

Demirhan, sahibi ve sorumlu yazı işleri müdürü olduğu Halkın Sesi gazetesinin Aralık 2015 tarihli 247. sayısının “Bu sesi duymayan, katili tanımayan kalmasın” manşeti ve Kürt illerinde yaşanan çatışmalara ilişkin haberleri nedeniyle yargılandığı davanın Mayıs 2017’deki karar duruşmasında ise “terör örgütü propagandası yapmak” suçlamasıyla 1 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur