Selcan Adıyaman: “Gezi süreci toplumsal ortamın feminize edilmesine çok büyük katkı sundu”

Sendika.org Yazar Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu “Ablalar, teyzeler ya da annem 8 Mart’ta” başlıklı yazısı ile Selcan Adıyaman oldu. Örgütlü sosyalist mücadele içerisinde aktif mahalle çalışması yürüten kadınların iç tartışmalarına kapı aralayan Adıyaman’la feminist mücadeleye dair önemli ayrıntıları konuştu

Selcan Adıyaman: “Gezi süreci toplumsal ortamın feminize edilmesine çok büyük katkı sundu”

Sendika.org Yazar Sohbetleri’nin bu haftaki konuğu “Ablalar, teyzeler ya da annem 8 Mart’ta” başlıklı yazısı ile Selcan Adıyaman oldu. Örgütlü sosyalist mücadele içerisinde aktif mahalle çalışması yürüten kadınların iç tartışmalarına kapı aralayan Adıyaman’la feminist mücadeleye dair önemli ayrıntıları konuştuk. İlişki kurma biçimlerinden, abla-abi dili kullanımına,  mücadelenin tüm unsurlarıyla sokaktaki kesişimden, kadınların politik özneye dönüşme sürecine dair çeşitli başlıklılar bu podcastin konusu oldu.

“Geçmişte daha aktif bir kadın olarak toplamımızın aynı biçimde dönüşemeyeceği de aşikâr. Hareketin yenilenen gelişen dinamizminden, nasıl geçmişten naçizane destek sunabilirim diye düşündüm bu yazıyı yazarken.” diye başlıyor Selcan ve ekliyor: “Elimde çay tepsisiyle kendimi bulduğum anlar vardı, henüz Halkevleri ortamları da feminize olmamıştı. Ayşe ile tanıştım. O da tıpkı ben gibi çeşitli ev içi-dışı travmalar, farklı kanayan yaralar ile birbirimizle tanıştık. Politik faaliyet unsuru haline getirdik ilişkimizi, yani tek biçimiyle kısır yapmak değildi ilişkimiz.”

“Mahallelerde ve evlerde geçirilen süreçler, yapılan sohbetlerin katkısı…” Bütün bunlar kıymetli diyor Selcan. Ancak daha fazlasının gerekliliğini de şöyle belirtiyor: “Telkin ve politika aktarım yoluyla bir ilişkinin niteliğinin değişmeyeceği aşikâr ve sohbetle değişmeyecek. Bizi güçlendirecek şey politika, sokak! O anlarda yaşanan gerilimde birbirimize taraf olmamız.”

Sohbetin ikinci bölümünde ise geziden bu yana bir nevi “kamusal bir açılma” yaşayan LGBTİ+ hareketi ve kısmen kadın hareketinin bugünkü güncel politikaya dâhiliyesine dair sorular soruyor. Selcan, “Eylemlerimize geliyorlar evet ama ötesine geçirmek için tartışmamız gerekmiyor mu? Sadece sokakta siper yoldaşı mıyız?  Güncel politik kampanyamızda taleplerimiz var mı? Ortamımız feminize oldu ama sosyalizmimiz feminize oldu mu?” soruları ile kışkırtıcı bir tartışmaya davet ediyor hepimizi.

Ablalar, teyzeler ya da annem 8 Mart’ta

Söyleşi: Duygu Şahlar

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur