Rusya yine vurdu: El-Bab ve Cerablus’ta akaryakıt tankerlerinin bulunduğu pazarlara balistik füze saldırıları

TSK ve cihatçı grupların kontrolünde bulunan Suriye’nin kuzeyindeki El-Bab ve Cerablus’un kırsal bölgeleri gece saatlerinde balistik füzelerle hedef alındı. Rusya ve Suriye ordusu tarafından bir hafta arayla düzenlenen ikinci saldırıda, kaçak petrolün rafine edildiği ve satıldığı pazar alanlarının vurulduğu bildirildi

Rusya yine vurdu: El-Bab ve Cerablus’ta akaryakıt tankerlerinin bulunduğu pazarlara balistik füze saldırıları

Rusya ve Suriye ordusu, bugün (14 Mart) gece saatlerinde Suriye’nin kuzeyinde petrol kaçakçılığı yapılan alanlara yıkıcı bir saldırı daha düzenledi.

NAMLULAR TSK KONTROLÜNDEKİ EL-BAB’A DÖNDÜ: FÜZE SALDIRILARININ ARDINDAN KASABA TOPLARLA VURULUYOR

Londra merkezli, muhalif Suriye İnsan Hakları Gözlemevi’nin (SOHR) haberine göre, Cerablus kırsalındaki El-Hamran akaryakıt pazarını hedef alan füze saldırıları sonucunda bölgede şiddetli patlamalar meydana geldi. Gözlemevi ayrıca, çok sayıda kamyon ve tankerin yandığını, birçok kişinin de yaralandığını kaydetti.

Muhaliflere yakınlığıyla bilinen gazeteci Muhammed Raşid, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, El-Bab’ın kuzey kırsalındaki Tarhin bölgesinin de füzelerle vurulduğunu, ayrıca Rus savaş uçaklarının Halep’in doğu kırsalında yoğun uçuş gerçekleştirdiğini bildirdi.

TSK’den Suriye ordusuna top atışları

Muhalif kaynaklar, saldırıya yanıt olarak TSK’nin Suriye ordusu kontrolündeki Kuveyris Askeri Havaalanı’na yönelik top atışları gerçekleştirdiğini, ayrıca Türkiye destekli grupların da Suriye ordusu kontrolündeki Nubbul, Zehra ve Tedef’i hedef aldığını kaydetti.

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi de Suriye ordusunun, Halep’in kuzeydoğu kırsalında bulunan Türkiye destekli grupları hedef aldığını belirterek bu videoyu paylaştı.

MSB’den açıklama

Milli Savunma Bakanlığı (MSB), konuya ilişkin sosyal medya üzerinden yaptığı açıklamada şunları kaydetti:

Suriye’de Rejim kontrolünde bulunan Halep’teki Kuveyris Havaalanı’dan ateşlenen ÇNRA ve balistik füzeler, kuzeydeki Cerablus ve El Bab ilçelerindeki sivil yerleşim yerleri ile akaryakıt tankerlerinin park noktalarını hedef almıştır. Sivil yaralılar bulunmaktadır.

Fırat Kalkanı bölgesine yönelik gerçekleşen ve sivilleri hedef alan atışların başlamasını müteakip atışların durdurulması için RF tarafına bildirimde bulunulmuş, belirlenen hedefler ateş altına alınmıştır.

Bölgedeki birliklerimiz ikaz edilmiştir. Gelişmeler takip edilmektedir.

İlk saldırı değil

El-Bab ve Cerablus çevresinde petrol yatakları bulunmuyor, ancak bölge IŞİD’in kontrolünde olduğu zamandan bu yana petrol ticareti için kilit öneme sahip.

Türkiye’nin bir Rus savaş uçağını düşürdüğü 24 Kasım 2015’ten tam 8 gün önce Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Antalya’daki G20 Zirvesi’nde Suriye’deki petrol kaçakçılığına ilişkin dosyayı açmıştı. Uçak krizinden sonra ise Moskova, “Suriye’den yasadışı şekilde satılan petrolün ana güzergâhı Türkiye” demiş ve bu ticarete Erdoğan ve ailesinin de dahil olduğu iddia etmişti. Putin de “Türkiye’de çalıntı petrolle kimlerin ceplerini doldurduğunu ve kimin terör örgütleri için militan topladığını biliyoruz” demişti.

Bu açıklamalarla yetinmeyen Rusya, Türkiye sınırı yakınlarında IŞİD’e ait petrol tankerlerini vurmaya başlamıştı.

RUSYA 12 BİN TANKER TESPİT ETTİ: “IŞİD-TÜRKİYE PETROL TİCARETİ SÜRÜYOR”

Ruslar, Suriye’de AKP’nin hizadan çıktığı her dönemde petrol dosyasını açmayı sürdürdü.

Son olarak İdlip mutabakatının iyice kırılganlaştığı ve ABD’nin “Astana’nın fişini çekmemiz lazım” dediği bir dönem olan Aralık 2018’de, Rusya Genelkurmay Başkanı Valeriy Gerasimov’dan “Suriye’den Türkiye’ye düzenli olarak tankerler giriyor” açıklaması gelmişti.

25 Kasım 2019’da da TSK ve cihatçı grupların kontrolündeki “Fırat Kalkanı” bölgesinde yer alan El-Bab ve Cerablus’ta bulunan petrol rafinerileri Suriye ordusu tarafından hedef alınmıştı.

SANA: EL-BAB VE CERABLUS’TA PETROL TANKERLERİNİ SURİYE ORDUSU VURDU

Geçtiğimiz yıl 23 Ekim’de ise Cerablus kırsalındaki El-Kusa ve Ayn el-Beyda köyleri arasında kurulan pazar alanına balistik füze saldırıları düzenlenmişti.

RUSYA, CERABLUS’TA PETROL KAÇAKÇILIĞI YAPILAN BÖLGEYİ BALİSTİK FÜZELERLE VURDU

Sendika.Org

 

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur