Patronların hukuksuz işbirliği: Eski patron “çıkarın” dedi, kadın işçi sahte belgelerle istifa ettirildi

Mersin Serbest Bölge'de çalışan kadın tekstil işçisi davalık olduğu eski patronunun talebiyle işten atıldı. Pandemi nedeniyle işten çıkarılamayan işçi sahte belgelerle istifa etmiş gibi gösterildi

Patronların hukuksuz işbirliği: Eski patron “çıkarın” dedi, kadın işçi sahte belgelerle istifa ettirildi

Mersin Serbest Bölge’de faaliyet yürüten ÖSA Tekstil’de çalışan kadın işçi, işten çıkarıldı. İşten çıkarma talebinin kadın işçinin daha önce çalıştığı ve davalık olduğu Mirna Tekstil’in sahibi tarafından talep edildiği, pandemi nedeniyle işten çıkarılamayan kadın işçinin sahte belgelerle istifa etmiş gibi gösterildiği ortaya çıktı.

Partonlardan işçi ve kadın düşmanlığında işbirliği

Dev-Tekstil Sendikası’ndan yapılan açıklamaya göre, Mersin Serbest Bölge’de çalışan bir kadın tekstil işçisi kendi istifa etmiş  gibi gösterilerek işten çıkarıldı. Yapılan açıklamada, kadın işçinin çalışmış olduğu ÖSA Tekstil’in, aynı işçinin daha önce yine serbest bölgede bulunan ve dava açtığı Mirna Tekstil’in sahibinin arandığı ve işten çıkarılmasını istediği belirtildi. ÖSA Tekstil firmasının da bu talebi yerine getirdiği aktarıldı.

İşten çıkarılan kadın işçi konuya ilişkin sürcei şu şekilde aktardı:

22 Şubat 2021’de çıkışa 15 dakika kala, 17.40 gibi firmanın bir yetkilisi tarafından odaya çağrıldım. Bana “senin çalışmandan yana da, kişiliğinden yana da bir sıkıntım yok. Ama Mirna Tekstil’le mahkemelikmişsin. Bu yüzden seninle çalışamayacağız artık” dediler. Pandemiden dolayı çıkış veremezsiniz dedim ama beni yine de gönderdiler. 3 Mart tarihinde de kendi isteğimle çıktığıma dair bana bir bildirim ulaştı. Ayın 22’sinde, çalıştığım gün çıkış göstermişler istifa olarak.

Dev-Tekstil tarafından yapılan açıklamada şu ifadelere yer verildi:

İşten çıkarılan işçi arkadaşımız hukuki mücadeleye başlamış bulunmaktadır. ÖSA Tekstil’de usulsüzce işten çıkarılan kadın işçi mahkemelik olduğu Mirna Tekstil yönetimi tarafından daha önce “davanı geri çekmezsen seni bölgede hiçbir firmada çalıştırmayız” diye tehdit edildiğini söylemektedir. Bu durum serbest bölge patronlarının yaptıkları hukuksuzlukta birbirleriyle dayanışma içinde olduklarını göstermektedir.

Özellikle kadın işçilere yönelik patronların bu “dayanışmasına” bu hukuksuzluğa Mersin Serbest Bölge’de daha öncede tanık olduk. Sendikamıza ilk defa böylesi şikâyetler gelmiyor. Kadın işçiler üzerindeki mobbinge, baskılara son verilmelidir. Patronların kirli ittifakları son bulmalıdır. Patronların tuttukları ve içinde hakkını arayan işçilerin isimleri olan o kara listeler en başta kadın işçiler tarafından yırtılıp atılacaktır. Patronların bu cüreti denetimsizlikten gelmektedir. İşçilerin birliği ile denetimsiz, güvencesiz, baştan sona hukuksuz olan bu kölece çalışma koşullarına son verilecektir. Haklarımıza ve geleceğimize sahip çıkacağız.

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur