Pandeminin birinci yılında ‘sevgi, özlem, yas ve öfke’ Okmeydanı Şehir Hastanesi önündeydi

Pandemide yitirilen sağlık emekçileri ve yurttaşları anmak için Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi önünde buluşan emek ve meslek örgütleri "Türkiye’nin bu süreçte bu kadar ağır bedel ödemesinin ve hala ödüyor olmasının sorumlusu on binlerce yurttaşımızın hayatına mal olan COVID-19 pandemisinden ‘başarı hikayesi’ çıkarmaya, salgından siyasi rant sağlamaya çalışan AKP zihniyetidir" dedi

Pandeminin birinci yılında ‘sevgi, özlem, yas ve öfke’ Okmeydanı Şehir Hastanesi önündeydi

Emek ve meslek örgütleri pandeminin birinci yıldönümünde, Türkiye’de son bir yılda COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirenleri anmak için Okmeydanı Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu Şehir Hastanesi önünde buluştu.


Türk Tabipleri Birliği, İstanbul Tabip Odası, İstanbul Diş Hekimleri Odası, İstanbul Eczacı Odası, İstanbul Veteriner Hekimler Odası, SES İstanbul Şubeleri, Devrimci Sağlık-İş ve TÜM-RAD-DER’in çağrısıyla hastane önünde buluşan topluluk COVID-19 nedeniyle yaşamını yitiren emekçilerin ve yurttaşların fotoğraflarını taşıdı.

Pandemi sürecinde COVID-19’un sağlık emekçileri için meslek hastalığı, çalışmaya zorlanan diğer işçiler için de iş kazası sayılması talebini yükselten İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi bileşeni sendikalar “Kurtuluş yok tek başına ya hep beraber ya hiçbirimiz” sloganlarıyla eylem alanına geldi.

‘Başarı hikayesi’ uğruna yitirilen hayatlar

Sağlık emekçileri eylemde açtıkları “Eksik yanlış tutarsız politikalar / ‘Başarı hikayesi’ uğruna yitirilen hayatlar” pankartıyla, hükümetin salgın yönetimi politikasını hedef aldı ve gerçek ölüm sayısının resmi açıklamalardaki gibi 30 bin değil yaklaşık bunun üç katı olduğunu belirttiler.

Ortak açıklama öncesinde çağrıcı kurum temsilcileri tek tek söz alarak açıklamalarda bulundu.
Yaşananların sorumlusu, salgından rant sağlamaya çalışan AKP zihniyetidir

Sağlık emekçileri adına ortak basın açıklamasını okuyan İstanbul Tabip Odası Başkanı Pınar Saip, sorunun basitçe bir virüs değil, bir yandan üretim zorlaması ile işçilerin sağlığını hiçe saydığını bir yandan da salgını değil algıları yönetmeye yönelik ‘başarı öyküsü’ yaratmaya çalışan şeffaflıktan uzak politikalarıyla AKP olduğunu belirtti: “Türkiye’nin bu süreçte bu kadar ağır bedel ödemesinin ve hala ödüyor olmasının sorumlusu on binlerce yurttaşımızın hayatına mal olan COVID-19 pandemisinden ‘başarı hikayesi’ çıkarmaya, salgından siyasi rant sağlamaya çalışan AKP zihniyetidir.”

Saip sözlerini, “COVID-19 nedeniyle yitirdiğimiz bütün sağlık çalışanlarımızı, bütün yurttaşlarımızı sevgiyle, saygıyla, minnetle anıyoruz” diye bitirdi.

“Açıkladıkları önlemlere kendileri uymadı”

Dev Sağlık İş’ten Erdoğan Demir ve İstanbul Tabip Odası’ndan Nazmi Algan, Sendika.Org’a kısa değerlendirmelerde bulunarak iktidarın sağlık emekçilerine kulaklarını tıkadığını ve kongreler sürecinde görüldüğü üzere kendi koyduğu önlemlere bile uymadığını dile getirdi.

Eylemden kareler:

Sendika.Org

Sendika.Org'u destekle

Okurlarından başka destekçisi yoktur